Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan:
“Yeni Anayasa, insanların ülkeye bağlılıklarını
pekiştirmesi açısından önemli bir adım”
 
Afşin Adliyesi’nde bulunan Afşin Baro Temsilciliğine ait Çalışma Ofisi düzenlenen törenle açıldı.
 
Afşin Barosu, adliye içinde bulunan baro bürosunda düzenleme yaptı. Yaklaşık 30 bin TL’ye mal olan büronun açılışı törenle yapıldı.
 
Açılışı Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, Afşin Cumhuriyet Başsavcısı Ayşenur Arıcan ve Afşin Baro Temsilcisi Murat Bozkurt yaptı.  
 
Açılış programında konuşma yapan Açılışı Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, “Afşin avukat meslektaşlarımızla birlikte olmak ve Baro Çalışma Ofisinin açılışını yapmak üzere Afşin’e geldik. Afşinli avukat arkadaşlarımızın güzel bir mekana sahip olmaları da biz ayrıca sevindirdi. Bizim gayemiz hem buranın açılışını yapmak hem de arkadaşlarımızla birlikte hem onların sıkıntılarını dinlemek, mesleki sıkıntılarını paylaşmak ve bilgi alış verişi için burada bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Yeni yapılacak olan Anayasa çalışmalarına da değinen Doğan, “Biz bir hukuk örgütü olarak bizimde anayasadan beklentilerimiz var. Öncelikle anayasanın tüm kesimlerin katılımlarıyla ve halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılayacak, Türkiye’de yaşayan herkesin duygusal olarak kendisine bağlı hissettiği bir anayasa yapılmasını amaçlıyoruz. Bu süreçte de mümkün olduğu kadar sivil toplum örgütlerinin ve baroların katkılarının alınması gerektiğini düşünüyorum. Bilindiği üzere yeni anayasa için bir komisyon kuruldu, inşallah buradan tüm milletimizin taleplerini yansıtan bir karar çıkar ve bu süreç en verimli bir şekilde tamamlanır ve tüm dünyaya bizimde birlikte bir kader paylaşımı yaptığımız ve bu ülkede birlikte yaşadığımız ve bunu da en yüksek toplumsal sözleşme olan anayasa ile garanti altına aldığımızı tüm dünyaya ilan ederiz diye düşünmekteyiz.” açıklamasında bulundu.
 
Yeni Anayasa insanların ülkeye bağlılıklarını pekiştirmesi açısından önemli bir adım olur diyen Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, “ Anayasalar mümkün olduğu kadar sade temel prensipleri çizen toplumsal sözleşmedir. Biz yeni anayasada hiçbir şekilde temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması düzenlemelerin olmayacağını ümit ediyoruz. Bunun yanında malum Türkiye çok zorlu bir süreçten geçiyor. Sürekli bir çatışma ortamı bununla birlikte maalesef bir duygu ayrışması da meydana geliyor. Biz yeni anayasa ile bu duygu ayrışmasının önlenmesini ve terörle mücadele ile oradaki halkın ihtiyaçların demokratik taleplerin ayrı ayrı değerlendirilmesini ve bu terörün asıl amacı olan bizim asırlardır birlikte yaşayan insanlarımızın karşılıklı muhabbetlerini ayrıştırmaya yönelik bu duygu ayrışmasının yaşanmamasını istiyoruz. İnşallah bu anaysa bu anlamda da oradaki insanların ülkeye bağlılıklarını pekiştirmesi açısından önemli bir adım olur diye düşünüyoruz.” dedi.
 
 
Öte yandan Afşin Baro Temsilciliği adına Afşin Cumhuriyet Başsavcısı Ayşenur Arıcan, Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan’a plaket takdim etti.