EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Hazine Müsteşarlığı’ndan Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü için 527 kişilik kadro verildiğini, daha önce alımı iptal edilen 143 kişilik kadroyla birlikte AEL’ye 670 işçi alınacağını belirterek; “İlana çıkmak için ÖSYM ve İş-Kur ile yazışmalara başladık. Haziran Ayı’nın sonlarına doğru 670 kişilik personel için ilana çıkacağız” dedi.
 
Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür veren Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen göçükten sonra santralın elektrik üretimi için ihtiyacı olan kömürün A Termik Santrali’nin kömür sahası olan AEL Kışlaköy Kömür İşletmesi’nden karşılanmasına karar verildi.
 
İş Yükü Artınca Personel Şart Oldu
Bunun üzerine vakit kaybetmeden hazırlıklara başlayan AEL İşletme Müdürlüğü, 4 Mart 2011 tarihinden itibaren B Santrali’ne kömür vermeye başlarken, iş yükünde otomatik artmış oldu. Personel yetersizliğinin yanında iş yükünün artması üzerine EÜAŞ Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı’na AEL’ye personel alınması için müracaat etti.
 
“Hazine, 527 Kişilik Kadro Verdi”
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Hazine Müsteşarlığı’ndan personel alımı için bekledikleri cevabın geldiğini belirterek; “Bilindiği gibi Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür havzası olan Çöllolar Kömür Sahası’nda Şubat Ayı’nda göçük meydana gelmişti. Göçüğün ardından santralin enerji üretimini sürdürebilmesi için kömürün AEL’den karşılanmasına karar verdik ve 4 Mart 2011 tarihi itibari ile de AEL’den B Termik Santrali’ne kömür taşınmasına başladı. Kışlaköy Açık Kömür İşletmemiz A Termik Santrali’nin kömür sahası ve B Ünitesi’ne de kömür vermeye başlayınca iş gücü de artmış oldu. Bizde bunun üzerine personel alımı için Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelere başladık. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde hazine AEL’ye 57’si mühendis, 14’ü memur, 70’i tekniker ve 386’sı teknisyen olmak üzere toplam 527 kişilik kadro verdi” dedi.
 
“527 Kişinin Dışında İptal Edilen 143 Kişinin Alımı da Yapılacak”
2010 yılının Temmuz Ayı’nda alım için ilana çıkılan fakat son anda alımı iptal edilen 143 kişilik kadronun da yanmadığını söyleyen Alış; “Bilindiği gibi, daha önce yine AEL’ye alınması planlanan 143 kişilik kadro iptal edilmişti. Bu 143 kişi için yeniden ilana çıkmak, işçi sayısını artırmak için de zaten çalışmalarımız devam ediyordu. AEL’deki iş yükünün artması nedeniyle talep ettiğimiz ve hazineden onaylanan 527 kişilik kadroyla birlikte bu 143 kişiyi de alacağız. Yani AEL’ye toplamda alacağımız işçi sayısı 670 tane” dedi.
 
“Haziran’ın Sonuna Doğru İlana Çıkarız”
İşçilerin bir an önce alınmasını istediklerini belirten Alış; “AEL, A Santrali’nin dışında B Santrali’ne de kömür veriyor ve 4 Mart 2011 tarihinden bu yana B’ye yaklaşık 2 milyon ton kömür vermiş. Bundan da anlaşılacağı gibi AEL’nin iş gücü hemen hemen ikiye çıktı ve o nedenle de işçileri bir an önce almak için çalışıyoruz. Bu kapsamda memurların alınması için ÖSYM ile, işçilerin alınması için de İş-Kur ile yazışmalara başladık. Bir aksilik olmazsan Haziran Ayı’nın sonu ya da Temmuz Ayı’nın başları gibi 670 kişilik kadro için ilana çıkacağız” dedi.
 
“A ve B Santralleri’ne İşçi İçin de Görüşmelerimiz Devam Ediyor”
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış son olarak; “Bildiğiniz gibi Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile AEL’ye 860’ı işçi, 95’i de çeşitli kademelerde tekniker ve mühendis olmak üzere toplam 955 kişi almak için Hazine Müsteşarlığı’na müracaat ettiğimizi açıklamıştım. Çöllolar’de meydana gelen göçük olayından sonra AEL’nin iş gücünün artması nedeniyle işçi alımında AEL’ye öncelik verdik. Yani bu ‘AEL’ye işçi alınacak ama diğerlerine alınmayacak’ anlamı taşımıyor. Biz yine A ve B Termik Santralleri’ne işçi almayı istiyoruz ve bunun için de Hazine Müsteşarlığı ile yapmış olduğumuz görüşmeler devam ediyor. İnşallah bundan da olumlu sonuç çıkar” dedi.
AEL İşletme Müdürü Süha Dinç ise, B’ye kömür vermeye başladıktan sonra iş yükünün artmasıyla personele çok ihtiyaç duyduklarını belirterek; “Mart Ayı’ndan bu yana hem A Santrali’ne, hem de B Santrali’ne kömür veriyoruz ve bu da otomatik olarak bizim iş yükümüzü artırdı. İş yükü artması nedeniyle personele de ihtiyacımız vardı ve bu konuda Sayın Genel Müdürümüz Halil Alış devreye girdi. İşletmemize personel alınması için sağ olsunlar çok çaba gösterdi ve sonunda da hazineden onay alındı. Sayın Genel Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. İnşallah 670 kişi en kısa zamanda alınacak ve 670 kişi ile birlikte iş yükümüz de biraz azalmış olacak” dedi.