2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) ilçelerde ilk 3'e ve il genelinde ilk 1000'e giren öğrenciler ödüllendirildi.

Kahramanmaraş Kalesi’nde gerçekleştirilen programa İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hayrettin Güngör, Büyükşehir Belediyesi Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Duran Doğan, il millî eğitim müdür yardımcıları, ilçe millî eğitim müdürleri ile şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

YKS’de il başarı sıralamasında önceki yıllarda 57 ve 66’larda olduklarını ancak 2021 YKS’de 31.sıraya yükseldiklerini ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, “Öğrencilerimiz bu kadim şehre güzel adamların şehrine yakışır bir başarıyı, güzelliği ortaya koydular. Yeter mi? Elbette yetmez. Amacımız, hedefimiz ve özlemimiz tekli rakamlar. İnşallah bu yılki ortaya koyduğunuz başarıyla hedefimizi de gerçekleştiririz. Sizlere olan inancımız, güvenimiz tamdır.” diye konuştu.

Öğrencilere hitaben konuşmasında, “Bölüm tercihlerinizde başkalarının istediği değil, sizin kendi gönlünüzden geçen bölümü seçmenizi size ısrarla tavsiye ederim.” diyen İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, “Çünkü topluma baktığınızda sevmediği ve istemediği mesleği yapıyor olanların mutsuz ve huzursuz olduklarını görürsünüz. Bundan dolayı mutlu bir gelecek için sevdiğiniz ve istediğiniz mesleği seçmenizi öneriyorum.” ifadelerini kullandı.

İl Millî Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, en iyi yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hayrettin Güngör ise öğrencilere yönelik gerçekleştirdiği hitabında onları ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, “Elde ettiğiniz başarılardan dolayı sizleri ve bu başarıda emeği olan öğretmen ve ailelerinizi tebrik ediyorum. İl Millî Eğitim Müdürümüzün de dediği gibi akademik başarımızı ahlâkî değerlerimizle, inancımızla, kültürümüzle, sanatımızla birleştirirsek işte o zaman asıl başarıyı elde etmiş oluruz. Bu manada geleceğe yönelik hiçbir kaygımız yok. Burada hepinizin gözünde de zaten bunu görüyorum. İleride sizlerin hem şehrimizi hem de ülkemizi çok önemli bir şekilde temsil edecek kişiler olacağınızı ümit ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2021-2022 eğitim öğretim yılında Afşin’de sayısal birincisi Habibe Polat  ve dil birincisi Habibe Demir'e, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör  ve İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman ödüllerini takdim etti.

 Afşin Fen Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı  Mehmet Köse: "Öğrencilerimizi, idarecilerimizi, öğretmenlerimizi ve velilerimizi  yürekten kutluyoruz" dedi.