Eğitim-Bir-Sen Afşin Temsilcisi İbrahim Akdaş, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sınavlarının ilçemizde de yapılması gerektiğini belirterek, Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi binasının biran önce yapılması gerektiğini söyledi.
 
Akdaş, Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın Afşin’de yapılması için tüm fiziki şartların var olduğunu, Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi’nin ise biran önce kendi binasında eğitim öğretim vermesini istedi.
Akdaş, okulun ve yurdun ayrı ayrı yerlerde olmasından dolayı öğrencilerin zorluk yaşadıklarını vurguladı.
Yaklaşık 3 yıl önce Afşin’e kazandırılan Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi ilk olarak Afşin TOKİ İlköğretim Okulu’nda eğitim vermeye başladı. Burada yapılan küçük tadilatlarla bu okula yaklaşık 100 kişilik pansiyon yapılarak öğrencilerin bu pansiyonda kalması sağlandı.
Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri Afşin TOKİ İlköğretim Okulu’nda iki yıl eğitim gördükten sonra buradan Afşin Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesine yapılan 16 derslik okula taşındı. Bu yeni yapılan 16 derslikte pansiyon olmadığından dolayı, okulda yatılı kalan öğrenciler Afşin TOKİ İlköğretim Okulu’na gidip gelmek zorunda kalıyorlar.
Eğitim-Bir-Sen Afşin Temsilcisi İbrahim Akdaş, açıldığı günden bu yana üç yıl geçmesine rağmen iki geçici binada hizmet veren Anadolu Öğretmen Lisesi’nin hala kendi binasının  ve pansiyonunun olmadığını, dolayısıyla öğrenci ve öğretmenlerin mağdur olduklarını dile getirdi.
Eğitim-Bir-Sen Afşin Temsilcisi İbrahim Akdaş yapmış olduğu yazılı açıklamada şunları söyledi:
“Elbistan, Göksun ve Afşin Anadolu Öğretmen Liselerinin aynı tarihlerde açıldı. Elbistan Anadolu Öğretmen Lisesi’nin binası yapıldı ve öğretime başlandı. Göksun Anadolu Öğretmen Lisesi bina inşaatı ise tamamlanmak üzere. Afşin’de ise herhangi bir çalışma yok. Okul ve pansiyonun ayrı ayrı yerlerde, geçici binalarda bulunması bir çok mağduriyeti doğuruyor. Komşu ilçelerin okul binalarının yapılması Afşin’de böyle bir girişimin olmaması, Afşin ilçesinin sahipsiz mi olduğu düşüncesini doğuruyor. Karma yatılı olan bir okulun gece bekçisinin olmaması, öğrencilerin pansiyondan okula taşınmaları, öğle yemeklerinin pansiyonda pişip okula taşınması gibi birçok sorunun ortaya çıkması eğitim sendikası olarak bizleri üzmüştür. Yetkililerden isteğimiz, Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi’nin  bir an önce kendi binasına kavuşmasını sağlamalarıdır. K.Maraş’ın ikinci büyük ilçesi olan Afşin’de kampüs şeklinde bir okul binasının yapılması gerekiyor” dedi.
 
“YGS Afşin’de yapılmalı”
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı mutlaka Afşin’de yapılması gerektiğini söyleyen Eğitim-Bir-Sen Afşin Temsilcisi İbrahim Akdaş, “ İlçemizde Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na yaklaşık 4 bin öğrenci katılıyor. Bu sınavlar için ilçe dışına çıkmak zorunda kalıyorlar. Bu öğrencilerimize hem ekonomik açıdan, hem de yolculuk esnasında sınav motivasyonunu olumsuz yönden etkilemektedir. Sınavın yapılması için aranan 297 derslik yeterli olup, fiziki mekanlar sınav yapmak için elverişlidir. SBS, Açık İlköğretim ve Açık Lise Sınavlarında olduğu gibi Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı da Afşin’de yapılmalı” şeklinde konuştu.