Malatya'da kayısıdan sonra kentin önemli geçim kaynaklarından olan ve kendine has tadıyla bilinen coğrafi işaret tescilli dalbastı kirazında bu yıl 800 ton rekolte bekleniyor.

Almanya, Norveç ve Rusya gibi ülkeler başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilen kiraz, 2017'de Coğrafi İşaret Tescil Belgesi aldı. Kalite ve kalibresinin yüksek olan Malatya dalbastı kirazında en büyük sorun kirazı toplayacak işçi bulunamaması.

Yevmiyesi 1500 Tl Ama Çalışan Yok (2)

Geçen yıl kiraz toplama işinde çalışan işçilere 800 ila bin TL arasında yevmiye verilirken, bu yıl yevmiyenin bin 500 TL’ye kadar çıkması bekleniyor. Deprem sonrası işçi bulmakta zorlanan üreticiler, kirazın dalda kalmaması için şimdiden işçi arama derdin düştü.

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, 2017'de Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alan "dalbastı kirazı"nın kalite ve kalibresinin yüksek olmasından dolayı yurt dışında ilgi gördüğünü söyledi.

Yevmiyesi 1500 Tl Ama Çalışan Yok

Solmaz, 6 Şubat'ta meydana gelen merkezli depremler nedeniyle zor günler geçirdiklerini ifade ederek, kiraz üreticisi olarak işçi bulmakta zorlandıklarını söyledi.

Solmaz, geçen yıl işçilere bin TL’ye kadar yevmiye verdiklerini kaydederek, bu yıl yevmiyenin bin 500 TL’ye kadar çıkacağını belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ