Kahramanmaraş'ın dağlarında oldukça yoğun olan yeşil altın yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda İlkbaharın habercisi olarak çiriş, sofraları süslemeye başladı.

Göksun’un eğitimci, araştırmacı yazarı Halil İbrahim Algan yaptığı açıklamada ‘’ Değirmendere çirişinin özelliği ise yüksek noktalarda bulunması uzun süre dayanması, hoş bir tadın olmasının yanı sıra kayalıkların arasında bulunduğundan vitamin bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Şu an da piyasa 100 TL’den alıcı bulmaktadır. Göksun’da yemek olarak börek, boranı, pilav ve kışlık konservesi yapılmaktadır. Çiriş otunu aldıktan sonraysa dilerseniz çeşit çeşit kavurmasını dilerseniz de farklı malzemelerle zenginleştirebileceğiniz otlu börekler yapabiliyorsunuz" ifadesini kullandı.

Whatsapp Görsel 2024 03 18 Saat 16.05.12 E04A7Edd

Algan, "C vitamini açısından zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklardan koruyor. İdrar yolu enfeksiyonlarının daha hızlı bir şekilde geçmesine yardım ediyor. Çiriş otunun suyu sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşme sürecine katkı sağlıyor. Yine içindeki vitaminler sayesinde çiriş otu, saç dökülmelerini azaltıyor, saç köklerinin daha güçlü olmasına destek oluyor. Saçkıran gibi daha ciddi saç sorunlarının da iyileşmesinde önemli rol oynadığı biliniyor. Basur rahatsızlığının tedavisinde olumlu etkilerde bulunuyor" dedi.

Whatsapp Görsel 2024 03 18 Saat 16.05.12 E11939E2Whatsapp Görsel 2024 03 18 Saat 16.05.11 299F98Ce

Muhabir: Önder Kamalak