Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğü düğün ve eğlencelerde silah sıkılmasına, yol uygulamalarıyla da kanuna aykırı silah taşıma eylemlerine karşı kararlı ve titiz bir şekilde çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Son iki günde Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğünce yapılan yol uygulamalarında 4 ayrı şahıstan 1 adet Glock marka tabanca, 2 adet Browning marka tabanca, 4 adet şarjör, 116 adet dolu fişek ve 2 adet bıçak gele geçirildi. Silah bulunduran şahıslar hakkında Afşin İlçe Emniyet Müdürlüğünce "6136 Sayılı Kanuna Muhalefet" suçundan tahkikat başlatıldı.

Yaz aylarında yoğunlaşan düğün ve eğlencelerde de havaya ateş açılmaması konusunda yoğun mesai harcayan emniyet ekiplerince 2 ayrı şahıstan 1 adet kurusıkı tabanca, 1 adet ruhsatsız av tüfeği ve 2 adet dolu fişek ele geçirildi. Şahıslar hakkında "Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması ve 6136 sayılı Kanuna Muhalefet suçundan tahkikat başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde Afşin İlçe Emniyet Müdürü olarak göreve başlayan Hamdi Karakuz, yaz aylarının gelmesi ile birlikte düğün ve eğlencelerin artığını belirterek, silah atılmasından dolayı yaralanma, sakatlanma ve ölümle sonuçlanan olayların, Afşin’de yaşanmaması için tedbirlerin alındığını söyledi.

Afşin İlçe Emniyet Müdürü Hamdi Karakuz, yaptığı açıklamada "Düğünlerde başta olmak üzere havaya atılan her kurşun can ve mal güvenliğimiz için büyük bir tehlike arz etmektedir. Yorgun mermi diye tabir edilen kurşunlar insanların yaralanmasına, bazen de araçların, ikametlerin ya da başka eşyaların zarar görmesine, insanların korku ve panik duymasına sebep olmaktadır. İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce silah sıkma olayları ve kanuna aykırı şekilde silah taşıma eylemlerine karşı kararlı ve titiz çalışmamız her daim devam edecek ve suçluların cezalandırılması sağlanacaktır.” Dedi.

İlçenin huzur ve güvenliği adına denetim ve uygulamaların sıklıkla sürdürüleceğini ifade eden Karakuz, şu ifadelere yer verdi:

“Afşin’de vatandaşlarımızın, tüm kurum amir ve memurlarının, mahalle muhtarlarımızın ve STK'larımızın da desteği ile toplumun huzur ve sükûnetini bozmaya sebebiyet verecek her türlü olumsuzluğun karşısında olunacaktır. Ateşli silahlarla vatandaşlarımızın huzur ve sükûnetini bozan, ateş eden şahıslara yönelik etkin mücadele yürütülerek, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için her türlü önlem almaya devam edilecek. Vatandaşlarımızın kendi aile ve çevrelerinde havaya silah sıkma ve kanuna aykırı silah taşıma konusunda hata yapacak kişileri ikaz etmelerini, huzurlu bir Afşin için bizimle birlikte ellerini taşın altına sokmalarını umut ediyor ve desteklerini bekliyoruz"