6 Şubat Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler sonrası Afşin’de ağır hasar alan binaların yıkımı sürüyor. Yıkım sonrası hurda ve demirin aynı yerde toplanmasına tepki gösteren Yanar; “6 Şubat’ta meydana gelen depremler sonrası hafriyat kaldırma ortalama iki üç gün sürmesi gereken işler onlarca gün sürüyor. Hurda demir toplamak için şehrin göbeğinde günlerce sürmekte olup, bu iş artık işkence haline gelmektedir” dedi.

Hurdaların döküm sahasında toplanmasını isteyen Yanar; “Bu enkazların, demirlerin, hurdaları döküm sahalarında toplanmasını istiyoruz. Bir an önce deprem yaralarını sarmaya, izlerini yok etmeye çalışmamız gerekirken her gün iş makinesi sesi, kamyon sesi geliyor. Halk isyan derecesine geldi. Artık çocukların bu travma atlatması gerekiyor. Üç kuruşluk hurda için bu kadar işkence yeter diyoruz. Ayrıca yıkım esnasında hiçbir çevre güvenliği alınmıyor. Bunları da görüyoruz” dedi.

Afşin’de borçtan dolayı taşınmaz mahkemece satılığa çıkartıldı Afşin’de borçtan dolayı taşınmaz mahkemece satılığa çıkartıldı

Okulların açılmasına kısa bir süre kala kamyon ve iş makinelerinin risk oluşturduğunu belirten Yanar, “Son günlerde meydana gelen kamyon ve iş makinelerinin kaza haberleri basına ve sosyal medyada yansıyan, yansımayan irili ufaklı onlarca kaza haberleri ile dolu. İnşaatlar yetişsin diye bir an önce hakkedişimizi alalım diye bu sıcak günlerde ağır işkolu olmasına nazaran denetlenmeyen sorgulanmadan üç kuruş fazla para vererek bu şoför ve operatörler mesai adı altından sabah erken saatte başlayarak gecenin yarılarına kadar çalıştırılıyor. Hem kendilerinin hem de diğer vatandaşların hayatları tehlikeye sokulmaktadır. Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Çocuklar yollarda olacak tehlike iyice artacak buna dur diyecek yetkililer arıyoruz. Yıkımlar bu şekilde devam ederse ve kamyon iş makineleri şoför ve operatörleri bu şekilde çalıştırılmaya devam ederlerse yasal yollarda bu yıkımları ve hafriyatların kaldırılmasının durdurulması için mahkeme yoluna gideceğiz. Emin olun bir insan milyonlarca hurdadan daha değerlidir” dedi.

Kaynak: DENİZ DOĞAN