CHP Milletvekili Aday Adayı Yanar, İlk Buluşmasını Muhtarlarla Yaptı

Erçene Mahallesindeki Paçazade Restoranda mahalle muhtarlarını ağırlayan Cumhuriyet Halk Partisi  (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Tufan Yanar, “Afşin’in her sokağını, mahallesini, köşe taşını biliyorum. Afşin’e hizmet etmeye adayım” dedi.

Muhtarlık görevinin önemine değinen CHP Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Tufan Yanar, “Muhtarlık görevi demokrasinin başlangıç noktası, temelidir. Bizlerde siyasetimize temelden başlamak istedik ve ilk toplantımızda muhtarlarla bir araya gelmek istedik. Afşin’de ticari faaliyetlerle ilgileniyorum ve Afşin sevdalısı bir kardeşiniz olarak bu yola çıktık. Afşin’e hizmet etmeye talibim. Halkımızın nazarında da bu karşılığı gördüm.” açıklamasında bulundu.

“Tepeden inme aday istemiyoruz”

İthal adayların gerekli hizmetleri yapamadığını ve vatandaşın sorunlarıyla ilgilenemediğine değinen Yanar, şu ifadelere yer verdi:

“Tepeden inme insanların Afşin’e hizmet edemediğini gördük, yaşadık. Bundan dolayı vatandaşlarımızın rahatsız olduğunu biliyorum. Hangi siyasi partiden olursa olsun Afşin’in mecliste yeteri kadar temsil edilmediğini biliyorum. Tepeden gelme aday geliyor, ben Afşinliyim diyor fakat Afşin’in kaç mahallesi var bilmiyor. Ben Afşin’in her sokağını, mahallesini, köşe taşını biliyorum. Halkımızın da yüzde 80’i ile muhabbetimiz var. İlçemizin, vatandaşlarımızın sorunlarını biliyorum. Seçim bitince uğramayan, vatandaşın halini hatırını sormayan, ilçenin sorunlarıyla ilgilenmeyen ithal aday istemiyoruz. Afşin’in adayı Afşinli olsun, Afşin’de yaşıyor olsun. Önümüzde uzun bir seçim süreci olacak inşallah daha sık bir araya geleceğiz. 2023 Milletvekilliği Genel Seçimlerinin şimdiden vatanımıza milletimize hayırlı uğurlu olsun.”

“Milletvekilliği maaşım okumak isteyen kız öğrencilerine”

Seçimin ardından milletvekili olarak göreve başladığı takdirde tek kuruş maaş almayacağını ifade eden Yanar, “Nasip olurda ben milletvekili olarak bu göreve başlarsam, maaşımın tamamı köylerimizde veya herhangi bir yerde okumak isteyip de maddi zorluk çeken kız çocuklarımız başta olmak üzere öğrencilerimize bağışlayacağım. Bunu muhtarlarımızın aracılığıyla yapmak isterim. Milletvekilliği maaşı bir kazanç olarak görülmesini yanlış buluyorum. Milletten alınan maaşın tekrar millete iadesini sağlayacağım. Ben bu göreve kazanç elde etmek için talip olmadım. Biz hizmet etmek için bu yola çıktık. Beni bugün yalnız bırakmayan tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Muhtarlık, demokrasinin temel taşıdır”

Muhtarların demokrasinin çekirdeğini oluşturan seçilmiş kişileri olduğunu ifade eden CHP Afşin İlçe Başkanı Selçuk Gökdoğan, “Muhtarlık bizim için çok önemlidir. Muhtar, mahallenin her sorununa hakim olan, desteğe ihtiyacı olan vatandaşları bilen insandır. Her insanın bir siyasi görüşü vardır ve buna saygı duyuyoruz. Sizler demokrasinin çekirdeğini oluşturan seçilmiş insanlarsınız. İktidara adım adım yaygınlaştırdığımız şu süreçte inşallah mahalle muhtarlarımızla daha sık bir araya gelmek istiyoruz. Katılımınızdan dolayı tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Muhtarlar buluşmasına katılan CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş de, milletvekilliği aday adaylığını açıklayan Tufan Yanar’a başarılar dileyerek, her anında destek olacaklarını belirtti.

“Muhtarlıklarımıza yardımcı personel”

CHP olarak muhtarların sıkıntılarını yakından bildiklerini ve çözümü noktasında yasal düzenlemelerin yapılması için kanun tekliflerini hazırladıklarına değinen Ateş, “ Muhtarlık müessesinin daha güçlü hale gelmesini düşünüyoruz. Bunlarla ilgili hazırladığımız program ve projelerimiz var. Muhtarlarımızın daha düzgün bir yasaya kavuşmasını istiyoruz. Muhtarlarımızın emeklilik hakkıyla ilgili, muhtarlıklarımızda bir yardımcı personelin istihdam edilmesi, belediyelerin mahalleleri ilgilendiren hizmetlerde muhtarların birebir ilgilenmesini ve söz sahibi olmasıyla ilgili yasal düzenlemelerin yapılmasıyla alakalı tüm kanun tekliflerimiz hazır. İnşallah iktidara geldiğimizde muhtarlarımızın yaşadığı tüm sıkıntılar son bulacak.” İfadelerine yer verdi.

Buluşmaya, CHP Göksun İlçe Başkanı Bedri Tokuç, CHP Afşin Kadın Kolları Başkanı Aysun Ceyhun, partililer ve mahalle muhtarları katıldı.

Yanar, konuşmaların ardından mahalle muhtarlarıyla hatıra fotoğrafı çekildi.