Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Vestel'in sürdürülebilirlik vizyonuyla ürettiği ürün ve çözümleri, Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen IFA 2023'te uluslararası ziyaretçilere tanıtıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Ergün Güler, Vestel'in AR-GE ve inovasyon gücüyle sektörün global ölçekteki en önemli fuarlarından birinde Türkiye'yi 31'inci kez gururla temsil ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Vestel olarak, teknoloji, AR-GE, inovasyon üstünlüğü ve bunu destekleyen insan odaklı dönüşüm stratejimizle çevresel etkileri azaltan yenilikçi üretim süreçlerini devreye alıyor, sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. Her zaman altını çizdiğimiz gibi, biz yalnızca bir beyaz eşya ve TV üreticisi değil, küresel bir teknoloji şirketiyiz. Geleceğin teknolojilerine yatırım yapmayı yıllar önce ajandamıza almış, tüm süreçlerimizi bu hedef doğrultusunda planlamıştık. Bugün görüyoruz ki otomotivden akıllı yaşam ekosistemine, yapay zeka ve IoT kullanımından görsel çözümlere uzanan çok geniş bir yelpazede farklı sektörlerin ihtiyaçlarına çözüm üretebilen global ölçekli ender kuruluşlar arasında yerimizi alıyoruz."

Sabancı Vakfı'nın 14. sezon fark yaratanı Rumeysa Çevlik'ten "Doğadaki Sınıf" çalışması Sabancı Vakfı'nın 14. sezon fark yaratanı Rumeysa Çevlik'ten "Doğadaki Sınıf" çalışması

Yapay zeka asistanları yakında hizmete girecek

Verilen bilgiye göre, Vestel, yapay zeka altyapısı üzerinden interaktif profesyonel asistanlar oluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yapay zeka çalışmaları kapsamında tüketicilerin ürünler hakkında bilgi sahibi olabileceği doğal dil işleme teknolojisini kullanan bir chatbot yapısı da geliştiriliyor. Vestel ayrıca, süreç iyileştirme ve iş geliştirme çalışmalarında da yapay zeka teknolojilerinin entegrasyonunu planlıyor.

Geliştirme aşamasında olan bir başka teknoloji de kullanıcıların ellerindeki gıda ve malzemelere göre tavsiye alabilecekleri VeeZy ekosistemi içinde yer alan bir hizmet. Bu yapay zeka hizmeti, evinde bulunan malzemeleri sisteme yükleyen kullanıcılara en uygun yemek tarifini, pişirme önerileriyle birlikte sunacak.

Vestel ayrıca, veri stratejisi doğrultusunda veri ile teması olan ve veri odaklı süreçleri genişleten, tüm departmanlar arasında etkileşimi artıracak bir proje üzerinde çalışıyor. Projeyle veri tabanlı süreçlerle kayıplar önlenirken, maliyetler düşecek.

Vestel ürün ve çözümleri yoğun ilgi gördü

Vestel'in bu yılki fuarda 3 bin metrekarelik sergi alanında tanıttığı ürünleri, görsel çözümleri, IMAX Enhanced teknolojisi, Dolby Vision IQ teknolojisi, otomotiv çözümleri yelpazesi, gelişmiş araç içi ekran çözümleri, Elektronik Kontrol Üniteleri (ECU'lar), Telematik Kontrol Ünitesi çözümleri ve Elektronik Üretim Hizmetleri (EMS) ürün yelpazesi, pişirme grubu ürünleri, klima grubu, şarjlı dik süpürgeleri ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Vestel'in yeni nesil profesyonel ekranları, havaalanları, perakende satış mağazaları, ortak alanlar ve özel alanlar dahil farklı ortamların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı. İhtiyaca göre özelleştirilebilen ekranlar, 32" ila 98" arasında değişen boyutlarda ve 500 ila 3000 Nit arasında değişen 4K-UHD çözünürlük ve parlaklık seçeneklerine sahip.

Vestel'in interaktif yazılım çözümleriyle esnek ortam yaratmak amacıyla tasarladığı interaktif akıllı tahtaları da sınıf ve toplantı salonlarının ihtiyaçlarına göre tasarlandı. İnteraktif tahtalar, en yeni dokunmatik ekranlara, ön hoparlörlere, kolayca erişilebilen giriş/çıkış bağlantı noktalarına, entegre mikrofonlara, çevre koşullarını ölçen sensörlere ve NFC okuyucu gibi erişilebilirlik modüllerine sahip.

Smart TV OS platformları açısından müşterilerine geniş bir seçenek yelpazesi sunan Vestel'in televizyonlarında Android TV, Google TV, Amazon Fire TV, Vida ve kendi QUI işletim sistemi gibi platform seçenekleri sunuluyor.

Ayrıca Vestel, geçen yılki IFA'da TV platformları alanında öncü Amerikan içerik platformu TiVo ile iş birliğine imza atmıştı. TiVo destekli Vestel'ler bu yılki IFA’da görücüye çıktı.