Afşin Vergi Dairesi Müdürlüğü, geçtiğimiz günlerde yürürlüğe gire ‘Torba Yasası’ hakkında seminer düzenledi.
 
Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya belde belediye başkanları, Afşin’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütü temsilcileri ve mali müşavirler ile birlikte köy muhtarları katıldı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can, “Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması ile ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine Ticaret Odasını kapsayan bölümünde 5124 sayılı yasayla birlikte Odalar Birliğinin alacakları farklı bir şekilde yapılandırıldı. Bununla ilgili geçmişe dönük borçların faizi silinmiş durumda. Bununla ilgili bilgileri Afşin Vergi Dairesi Müdürümüz Kemal Mecit bey bizi bilgilendirecek.” dedi.
 
Torba yasasının yürürlüğe girdiğini ifade eden Afşin Vergi Dairesi Müdürü Kemal Mecit; “Bu organizasyona desteklerinden dolayı da Sanayi ve Ticaret Odası Başkanımıza ve çalışanlarına huzurlarınızda teşekkürlerimi sunuyorum. 6111 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması sosyal sigortalar kanunu ve genel sağlık sigortası kanunu ve diğer bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkında kanun 25.02.2011 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.” şeklinde konuştu.
 
-“Son başvuru tarihi 2 Mayıs”
Torba yasasından faydalanmak için en geç 2 Mayıs gününe kadar başvuru yapılması gerektiğine dikkat çeken Müdür Mecit, “6111 sayılı  üzere yararlanmak isteyen mükelleflerin iki ay içinde müracaat etmeleri, Nisan ayı sonu tatil günü olduğu için en geç 2 Mayıs 2011 tarihine kadar müracaat etmeleri gerekmektedir. Vergi Dairemizde kanunun altyapısına yönelik haftalardır devam eden yoğun çalışmalar neticelendirilmiş ve gerekli tedbirler alınmıştır. 31.12.2011 tarihinden önceki fiillere ilişkin olup 120 TL nin altında kalan İdari Para Cezaları ile vadesi 31.12.2004 tarihinden önce olan 50 TL tutarındaki alacaklar ile bu alacağa bağlı ferilerin silinmesi için borçluların müracaatta bulunmalarına gerek olmayıp, sistem üzerinden terkin işlemleri tamamlandı.Taksitlendirmelerde iki ayda bir ödenmek üzere 6, 9, 12, ve 18 taksit seçenekleri bulunmakta olup tercih durumuna göre katsayı uygulanacaktır. Defaten ödemek isteyen mükelleflerimiz için asıl alacak ve TEFE/ÜFE miktarı tahsil edilecek başkaca bir katsayı uygulanmayacaktır.” dedi.
 
-“Vatandaşlık numaralarınızla borcunuzu sorunuz”
Vatandaşlık numarasıyla borcunuz olup olmadığınızı mutlaka sorun uyarısında bulunan Müdürü Mecit, “Mahkemelerden diğer kamu kurum kuruluşlarından çeşitli nedenlerle adlarına harç veya idari para cezası düzenlendiği ve ilanen tebliğ yoluyla kesinleştiği için vatandaşın borcundan haberi olmadığı durumlarla karşılaşıyoruz. Bu yüzden sadece vergi mükelleflerini değil, işçi, memur, köylü bütün vatandaşlarımıza Mart ve Nisan ayı içerisinde T.C. kimlik numaralarıyla Vergi Dairesine gelerek borçlarının olup olmadığını sormalarını tavsiye ediyoruz.Kanunun müracaat müddeti bittikten sonra bu kanundan yararlanmayan borçlu mükellefler için ciddi çalışmalar yapılacak ve  6183 sayılı kanuna göre cebri tahsilat çalışmalarına hız verilecektir. Bu yüzden borçlu mükelleflerimizin bu fırsatı kaçırmamaları gerekmektedir.” açıklamasında bulundu.
 
Müdür Kemal Mecit konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Belediye borçlarının yapılandırılmasına ilişkin müracaat edilmesi ve belediye borçlarının 36 takside bölündüğünün bilinmesi isteriz. Borçlu olan mükelleflerin kanundan yararlanmak üzere vergi dairelerine gönderilmeleri, Matrah artırımı tercihi konusunda mükellefleri yönlendirmeleri, Geçici vergilerin ödenmesi konusunda mükelleflerin yönlendirilmesi konusunda teşvik etmeleri gerekmektedir. Sivil toplum kuruluşları borçlu olan üyelerini vergi dairelerine yönlendirilmesi ve ödeme konusunda ikna edilmesi gerekmektedir. Muhtarların köylerde ve mahallelerindeki tüm mükellefleri vergi dairesine yönlendirerek durumlarını gözden geçirmelerini sağlamaları gerekmektedir.Köy ve mahallelerde vergi dairesinin bilgisi dışında çalışanları da ikna ederek 6111 sayılı yasadan yararlanmaya yönlendirmeleri gerekmektedir. Köy ve özellikle mahalle muhtarlarının yetki alanlarındaki vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik durumunu bildikleri varsayımıyla kira geliri elde edenleri gerek 611 1 sayılı kanun gerekse 2011 beyan dönemi için vergi dairesine beyanda bulunmaya ikna etmeleri ayrıca Vergi kanunlarına göre köylerde bulunanlara yapılacak tebliğler (Ö.E) muhtarlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Köy muhtarları dairemize gelerek, köylülerine ait tebligatları alıp, vatandaşlarımızı uyaralım”
 
Öte yandan Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürlüğü ve AKEDAŞ Müdürlüğü de Torba Yasası hakkında bilgiler verdiler.