TRT Haber’de yayınlanan ‘Özel Gündem’ programına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bundan sonraki gündemlerinin ana maddesinin yeni anayasa olduğunu söyledi.
TRT Haber’de yayınlanan ‘Özel Gündem’ programına konuk olan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, bundan sonraki gündemlerinin ana maddesinin yeni anayasa olduğunu söyledi.
Yeni anayasada topluma herhangi bir dayatma çabasında olmadıklarını daha özgürlükçü bir yasa hazırlamayı istediklerini belirten Ünal, ülke gündemini işgal eden birçok konuda samimi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. “AK Parti olarak Anayasa birinci önceliğimizdir” diyen Ünal,  yeni Anayasa’nın Türkiye’nin olmazsa olmazı olduğunun da altını çizdi. Şu ana kadar yargılanan darbecilerin, kendi hazırladıkları yasa ile yargılanmasının mantıksızlığına işaret eden Ünal,
“Meclisin açılışının hemen akabinde bir Anayasa uzlaşma komisyonu kuruldu. Partilerin sandalye sayısına bakılmaksızın her partiden 3 tane komisyona üye istendi. Bu komisyon 4 aşamalı bir çalışma programı yaptı. Komisyon 1. aşamayı bitirdi. Bu aşamada; çok ciddi bir veri toplama süreci yaşandı. Sivil toplum örgütleri enstitüler siyaset bilimcileri ve daha birçok ilgili yerlerden alınan bu veriler bir havuzda toplanarak bir taslağa dönüştürülecek. 2012 sonuna kadar bu taslağın hazırlanacağını ve meclis genel kuruluna geleceğini ümit ediyorum.
Uzlaşma konusunda sıkıntılar olabilecek gibi görünüyor ama genelde bir mutabakat var. Uzlaşmama konusunda zemin hazırlamak için bazı gayretlerde var ama bunların toplum nezdinden itibar göreceğini sanmıyorum. Acı gerçek şu; darbecileri, darbecilerin yaptığı yasa ile yargılıyoruz” şeklinde konuştu.
Ünal, yeni anayasa hakkındaki açıklamalarını; “Yazılım konusunda kolaydan zora doğru bir süreç tahmin ediyorum diyerek sözlerine devam eden Ünal; Siyasi partilerden biri masadan kalkarsa, diğeri ile ittifak içinde sonuçlandırmak için çaba gösteririz. Sivil anayasanın nasıl olacağını yeniden keşfetmeye gerek yok. Modern dünyada bunun çok örnekleri var. Yeni anayasada topluma herhangi bir dayatma çabasında değiliz. Daha özgürlükçü bir yasa hazırlama gayreti içindeyiz.
Masadan kalkan olursa, bu masadan kalkan partinin topluma bakış açısını gösterir. Buna zemin hazırlamak isteyenler de var. Anayasa’nın hazırlanması hukuk dilinde olur ama yazılımının söz ustaları tarafından yapılması gerekir” cümleleri ile tamamladı.
Tutuklu milletvekilleri konusuna da değinen Ünal, “Tutuklu vekiller yok, tutuklu kişilerin vekil seçilmesi sorunu var. Aslında tutuklu vekil deyiminin yanlış olduğunu, tutuklu vekil değil, haklarında yasal takip olan 8 kişinin partiler tarafından aday gösterilerek vekil seçtirildi.
Bu durumu çözmek için Meclis Başkanlığının siyasi partilere uzlaşma çağrısı yaptı ve önerileri bekliyor. Ama gelecek olan önerilerin hukuki ve kamu vicdanına ters düşecek çözümler olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.