Ağustos ayından itibaren Kahramanmaraş'taki 16 okula yerleştirilen Suriyeli mültecilerin, ilde kurulan çadır kentin tamamlanmasının ardından buraya nakillerine başlandı. Pazartesi gününden itibaren başlayan sevk işleminde bugüne kadar 2 bin 500 Suriyeli çadır kentte gönderildi. Kız İmam Hatip Lisesi ile Hürriyet İlköğretim Okulu pansiyonunda kalan Suriyelilerin tamamı çadır kente yerleştirildi. Diğer okullarda barınan sığınmacıların nakil işleminin ise bir hafta içerisinde tamamlanması bekleniyor. Kahramanmaraş Valiliği, 16 okulun eğitim ve öğretime yetiştirilebilmesi için çalışmalarını hızlandırdı. Okullardaki bakım ve onarım işlemi hazırlanan program dahilinde tamamlanacak.
-2 bin 500 Suriyeli çadır kente yerleştirildi-
Vali Şükrü Kocatepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu anda Kahramanmaraş'ta 7 bin 947 Suriyeli sığınmacının bulunduğunu belirtti. Suriyelilerin şimdiye kadar 16 ayrı okulun pansiyonunda ve bazı sınıflarda kaldığını ifade eden Kocatepe, "Ancak Suriyeli sığınmacıları pazartesi gününden itibaren hazırladığımız çadır kente sevk etmeye başladık. Şimdiye kadar 2 bin 500 kişi çadır kente gönderildi. Çadır kentte 5 mahalle oluşturduk. Nakil işlemini peyder pey tamamlamış olacağız" diye konuştu.
Her gün bir kaç okulu boşaltmak suretiyle sığınmacıların çadır kente sevklerini gerçekleştireceklerini dile getiren Kocatepe, şunları kaydetti:
"Boşalan okullarımızda kirlenme nedeniyle bakım ve onarım gerekliliği ortaya çıktı. Süratle tamir ediyoruz. Okullarımızı eğitimi ve öğretimi aksatmayacak şekilde geceli gündüzlü çalışarak hazırlıyoruz. İnşallah hiç bir problem yaşamayacağız. Arkadaşlarımız gerekli hazırlığı yaptı ve okullarımız yeni öğretim dönemine hazır şekilde girecek."
Suriyeli sığınmacıların yüzde 85'inin çocuk ve kadınlardan oluştuğunu aktaran Kocatepe, bunların eğitimi için de çadır kent içerisinde ayrı bölüm hazırlandığını belirtti.
Çadır kentte 11 bin sığınmacıyı misafir etmeyi planladıklarını anımsatan Kocatepe, sözlerini şöyle tamamladı:
"İnşallah önümüzdeki 15 gün içerisinde çadır kentteki bütün sistemler çalışır hale gelecek. Çadır kentin hazırlanmasında arkadaşlarımız 24 saat sistemiyle çalıştı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İçme suyu, kanalizasyon, aydınlatma... Ayrıca her çadıra ayrı elektrik çekildi. Isıtıcı ve soğutucu ev aletlerini kullanabilecekleri voltajda elektrik verildi. Bu arada Kızılay'ın çok büyük desteğini gördük. Ayrıca Başbakanlık Afet Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın bize gönderdiği 15 milyon TL'lik bütçeyi kullanıyoruz."
Bu arada Malatya'dan gönderilen 500 Suriyeli sığınmacı da Kahramanmaraş'taki çadır kente yerleştirilecek.