Hükümet tarafından ön görülen yüzde 3,5+4 zam oranına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 2 Nolu Şube Yönetimi ve üyeleri bir araya gelerek eylem yaptılar.
Afşin Atatürk Caddesi üzerinde bulunan sendika önünden toplanan sendika üyeleri Afşin Hükümet Konağı’nın önüne kadar yürüdüler. “Hükümet İstifa, Hakkımızı Söke Söke Alırız” gibi sloganlarla yürüyen sendika üyeleri hükümet konağının önünde basın açıklaması yaptılar.
Türk Eğitim-Sen Kahramanmaraş 2 Nolu Şube Başkanı Bünyamin Özberk, “30 Nisan'da başlayan, toplu sözleşme görüşmeleri kamu çalışanları ve emekliler açısından "hayal kırıklığı" ile sonuçlanmıştır. Hükümet yaptığı teklifle memurlara ne kadar değer verdiğini göstermiştir.2012 için 3,5+4 =7,5 2013 için 3+3=6 teklifte bulunarak memurları yok saymıştır.” dedi.
Hükümet memurlarla alay etmektedir.6 aydır zamsız maaş almamız hükümetin umurunda olmamış, memurları boş sözlerle kandırarak umutlandırmıştır. Verilen sözler, söylenen sözler yerine getirilmemiş, memur hayal kırıklığına uğratılmıştır.
Her fırsatta ülkemizin ekonomik büyüme rakamları ile övünenler, sıra memura gelince Yunanistan oluruz diyerek memura hakkını vermemekte direnmektedir. Ekonomimiz büyüdü diyenler ya yalan söylüyor ya da Yunanistan oluruz diyenler yalan söylüyor. Takdiri kamuoyuna bırakıyoruz. Memura zam vermemek için türlü türlü bahaneler uyduranlar sıra kendilerine gelince her türlü uyanıklığı yapabilmektedirler, memuru 6 ay zamsız bırakanlar, kendilerine gelince, bir günde yasa çıkarabilmektedirler. Yunanistan oluruz diyenler, mali disiplinden bahsedenler bu ülkenin paraların bavullarla Libya' ya, Suriye' ye götürebilmektedirler. Eğitimcilere şahsiyet kazandırmaya çalışan fikir yoksunları, eğitimcilerin itibarları ile oynamakta, kendi şahsi çıkarları için sürekli yasa değiştirmektedirler. Eğitimcilere şahsiyet kazandırmak isteyenlere tavsiyemiz önce kendilerinin şahsiyet kazanmalarıdır.1 yılda; doğalgaza yüzde 34 benzine yüzde 23,kömüre yüzde 26, elektriğe yüzde 19, mazota yüzde 24, vekile yüzde 45, bürokrata yüzde 30 zam yapanlar sıra memura gelince yüzde 7,5 uygun görmüşlerdir. Yoğurt zammını istemiyoruz. Sadaka istemiyoruz, Hakkımızı istiyoruz. Bir önceki yıla göre hayat yüzde 20 daha pahalı olmuştur. Memura yüzde 20 zam istiyoruz. Verilmeyen ek ödemenin eğitimcilere verilmesini istiyoruz. Eğitim çalışanları olarak elimizden alınan itibarımızın iadesini bekliyoruz. Hak ettiğimizden fazlasını da istemiyoruz. Eldeki kaynakların adil dağıtılmasını istiyoruz. Biz, insan onuruna yaraşır bir hayat, ailemize yetecek kadar bir ücret istiyoruz. Biz, mutlu, huzurlu ve güvenli bir hayat istiyoruz. Biz, grevli sendikal haklarımızı istiyoruz. Rantçıya, faizciye verilen, sıkıntı olmayan kaynakların memura gelince de sıkıntı olmamasını istiyoruz. Büyüyen ülkede memura üç kuruş verince bütçe dengeleri alt üst oluyor sözünü duymak istemiyoruz.” dedi.
Ellerinde simit ve ayranla eyleme renk katan öğretmenler oturma eylemi sonrası dağıldılar.