Afşin'e bağlı Binboğa Dağı'nda yetişen, halk arasında ''Ağlayan gelin'' olarak bilinen ve yaklaşık 20 günlük ömrü bulunan ters lalelerin doğadaki görsel şöleni adeta büyülüyor.
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin bazı bölümleri ile Kahramanmaraş'taki Binboğa Dağı'nda, bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte çiçek açan ters laleler, doğaseverlere eşsiz güzellikler sunuyor. 
 
Kahramanmaraş Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği'nin (KAFSAD), Binboğa Dağı'na düzenlediği ''Ters laleye yolculuk'' gezisinde, dağdaki görsel şölen fotoğraf kareleriyle ölümsüzleştirildi. 
 
KAFSAD Yönetim Kurulu Üyesi ve fotoğraf sanatçısı Arif Avize, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yorucu bir yolculuk yapmalarına rağmen, ters lalelerin oluşturduğu manzaranın kendilerini adeta mest ettiğini söyledi.
Ters lalelerin Binboğa Dağı'nı turuncuya boyadığını belirten Avize, bölgenin ters lale ile turizm açısından cazibe merkezi olabileceğini vurguladı.
 
-''Hüznün sembolü''
 
Arif Avize, ters laleye halk arasında ''Ağlayan gelin'' adının verildiğini anımsatarak, ''Ters laleler çok uzun yıllar Müslümanlar tarafından mezarlıklara hüznün sembolü olarak dikilmiştir. Hristiyanlarca da kutsal sayılan bu çiçeğin Hz. İsa çarmıha gerildiğinde Hz. Meryem'in gözyaşları ile yetiştiğine inanılmaktadır'' dedi.
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen - Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet İlçim ise ters lalenin Kahramanmaraş'ın yanı sıra Hakkari, Van, Tunceli, Bingöl'de yetiştiğini ifade etti. 
 
Bu bitkinin ortalama 20 gün çiçekli kaldığını dile getiren İlçim, ''Ters lalenin korunmasına yönelik yapılan çalışmaların artırılması gerekiyor. Özellikle turizm açısından büyük bir potansiyele sahibiz. Çünkü gelen turistlere bu 20 günlük görsel şölen izletilebilir. Bu anlamda ters lalelerin yetiştiği alanlar mutlaka korunmalı'' diye konuştu.