Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen 2 projenin imzaları düzenlenen programla atıldı.
 
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı Teknik Destek Proje hibelerini açıkladı. Afşin Kaymakamlığı ile Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu 2 adet proje kabul edilmişti.
 
Teknik Destek Projeleri, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı yetkilileri ile Afşin Kaymakamı Faik Arıcan ve Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş aralarından imzalandı.
 
Konu hakkında açıklama yapan Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 2011 yılı teknik destek proje hibeleri sonuçlandı. İlçemizin iki projesi kabul oldu, bunlardan bir tanesi Kaymakamlığımıza ait bir tanesi de İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ait projeler. Bu projelerde Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı o projeyi nasıl uygulayacağımıza dair teknik destek ve yol gösteriyor, uzaman kişileri ilçemize davet ediyor. Bunu en kısa sürede inşallah Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı ile imza altına alacağız. Kaymakamlığımıza ait projelerimiz Kamu İhale Mevzuatı ve EKAP Eğitimi. Malumunuz kurumlarımızda ne yazık ki Kamu İhale Mevzuatını uygulayacak uzman kişiler mevcut değil veya tek bir kişi bulunuyor. Böyle bir sıkıntı olduğu için böyle bir projenin gerçekleşmesi için çalışacağız. Afşin Kaymakamlığınca her kurumdan birer yetkili memur alarak inşallah bu proje eğitimini vermiş olacağız. Diğer projemiz EKAP hakkında da uzman kişileri davet edeceğiz bu konuda ilçemizde bu eğitimi vereceğiz.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi ise göreve yeni başlayan öğretmenlere ait bir oryantasyon eğitimi. Her yıl ilçemizde 100 civarında öğretmenlerimiz göreve başlıyor. İlçeyle ilgili ve Milli Eğitimin sistemiyle ilgili hem de idari yapıyla ilgili onlara bilgi verebilecek bir oryantasyon kursu yapılacak.
Elbette İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bir oryantasyon eğitimi veriliyor fakat biz bunu biraz daha kapsamını geniş tutarak vermeyi düşünüyoruz. Yeni göreve başlayan öğretmenlerimizin çok daha iyi bir şekilde eğitim ve öğretimde görev almalarını sağlayacak bir proje olacak. İlçemize ve yöremize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Bu projelerin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu