MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, Afşin-Elbistan Termik Santrallerinin sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Milletvekili Paksoy, “Afşin Elbistan’da EÜAŞ’a bağlı bir işletme müdürlüğü yerine genel müdürlük olarak yapılandırılmasını öneriyoruz.” dedi.

TBMM’de gündem dışı söz alan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, Afşin-Elbistan A ve B Termik santralleri ile yeni kurulacak olan termik santrallerinin bölgede doğurabilecek çevre kirliliği, iskan, altyapı, kamulaştırma ve istihdam gibi sorunları ortadan kaldırmak amacıyla master plan yapılmasını istedi.
Paksoy, “Afşin-Elbistan Termik Santralinin hâlen A ve B üniteleri 2.818 megavat enerji üretmektedir. A ve B santralleri dışında yeni kurulacak ünitelerin kömür ihtiyacını karşılayacak miktarda kömür rezervi vardır. Bu rakamlar Türkiye'nin toplam enerji üretiminin yüzde 15’ine tekabül etmektedir.
Bu ölçekteki bir yatırımın elbette çeşitli sorunları vardır. Başta çevreyle ilgili olmak üzere istihdam, kamulaştırma, yönetim aşamalarında birçok sıkıntı yaşanmaktadır.
Özellikle çevre konusunda, Afşin-Elbistan Termik Santralinin standartlara uygun üretim yapması bir türlü sağlanamamış, bu durum bölgede yaşayan insanların kanser hastalığı başta olmak üzere birçok yönden zarar görmesine sebep olmuştur. Geçenlerde Kahramanmaraş’ta bir grup çevreci Özel İdare İş Merkezi önünde A termik santralinin çevreye verdiği zararları protesto etti. Bölge halkı bu konuda çok muzdarip. Kanser hastalığının hızla artması santralin gerekli filtrasyon işlemleri yapmadan havaya verdiği dumana bağlanmaktadır. Santral çevresinde arazileri olan çiftçilerimiz ürünlerinin zarar gördüğünü ifade etmektedir. Bu durum resmî raporlarla da teyit edilmiştir. Yirmi altı  yıldır çalışan bir santralin verdiği zararlara bir çözüm bulunamamasını vatandaşımıza nasıl izah edeceksiniz?” dedi.
 
-“İşletme Müdürlüğü Yerine Genel Müdürlük Açılmalı”
Biz bölgedeki sorunların çözümüne büyük katkı yapacağı düşüncesiyle, bu ölçekteki bir yatırımın EÜAŞ’a bağlı bir işletme müdürlüğü yerine genel müdürlük olarak yapılandırılmasını öneriyoruz. Hâlen genel müdürlük olarak faaliyet gösteren diğer termik santraller ile Afşin-Elbistan Termik Santrali kıyaslandığında elektrik üretimi, istihdam ve rezerv yönlerinden Afşin-Elbistan Termik Santralinin üretimde bulunan iki ünitesiyle açık ara önde olduğu görülmektedir. Söz konusu tesisler özelleştirme programına alınmamalıdır. Genel müdürlük kurulduğunda her türlü problem yerinde çözülecek, zaman kaybı olmayacaktır.”açıklamasında bulundu.
Kahramanmaraş Milletvekili Paksoy son olarak , “143 kişilik kadro verildiği ve Ocak ayında alım yapılacağı söylenmektedir. Ancak verilecek bu kadro en az 500 olmalıdır. Sayın Bakanımdan bu konuda anlayış bekliyorum.”dedi.
 
Enerji Bakanı Yıldız:
“Ayrı bir genel müdürlük kurmak fazladan olacak”
 
Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy’un konuşması ardından kürsüye gelen  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “ Özellikle TEİAŞ ve EÜAŞ’la alakalı tekrar bunu gündeme getirdiğimizde, buraya artı bir genel müdürlük kurmanın fazladan olacağı, işletme açısından farklı bir verimlilik doğuracağı kanaatine sahip olduk.” şeklinden konuştu.
 
Afşin-Elbistan A Termik Santrallerine yapılan yatırımları sıralayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Birinci ünitede herhangi bir sıkıntı yok ve burada üretim devam etmektedir. İkinci ünitede Pazartesi günü itibarıyla kısa sürede verdiğimiz bu kesintiden dolayı tekrar Pazartesi günü üretime başlanacaktır.
Problem olan üç ve dördüncü ünitedir. Üçüncü ünitede yine Asltom firmasıyla beraber, oradaki jeneratörün yıldız noktasında meydana gelen bir kayma sonucunda bir arıza oluştu. Dördüncü ünitede de yine vibrasyon sebebiyle ünite devre dışı edildi.
Bunların da toplam altı yedi ay içerisinde her birinin işletmeye geçeceğini rahatlıkla söyleyebilirim.” şeklinde konuştu.
 
Bakan Yıldız sözlerini şöyle tamamladı:
“Ben Afşin Elbistan sahasında özellikle çevre hassasiyetinin ön plana çıktığını ama bunun da istismar edilmemesi gerektiği kanaatindeyim. Bu görevi ister kamu ister özel sektör tabii ki yerine getirmek durumunda ama biz yerli kömürlerimizi de mutlaka üretime kazandırmak zorundayız. Bu konuda ben Afşin ve Elbistan’da da farklı bir duygunun da hissedilmediği kanaatindeyim. Oradaki gerek istihdam açısından, bakın, oradaki kamulaştırmalar, höyükler, sit alanları, tarihî mekânlar hepsine dikkat edilerek oradaki rezervimizin açığa çıkartılması lazım. Ben bütün bu konularla alakalı hassasiyetimizin azaltılmadan devam ettiğini, artarak devam ettiğini ama hem yerli kaynakları harekete geçirerek, yerli kömür rezervlerimizi kullanarak hem de bizim çevreyle alakalı hassasiyetimizi artırarak devam etmemiz lazım.”