Taypa, tekstil mühendisliği öğrencileri ile kariyer zirvesinde buluştu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Taypa Tekstil, Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi'nde düzenlenen Tekstil ve Kariyer Zirvesi'nde üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Zirveye katılan yaklaşık 200 öğrenciye kariyer imkanları hakkında bilgi verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Taypa Tekstil İnsan Kaynakları ve Sürdürebilirlik Direktörü Hayri Özsüt, tekstil mühendislerinin ülkede kalmalarını teşvik etmek ve sektördeki gelişime katkı sağlamak adına önemli bir rol üstlendiklerini vurguladı.

Üniversitelerdeki mühendislik bölümlerini çok önemsediklerini belirten Özsüt, "Türkiye'nin tasarım yapabilme beceresine sahip, bilimsel, analitik, rasyonel düşünceyi ön planda tutan mühendislerle ihtiyacı var." ifadelerini kullandı.

Özsüt, Türkiye'de yoğun bir tekstil mühendisi açığı olduğunu kaydetti.

Yetişmiş iyi mühendislerin başka ülkelere gittiğini aktaran Özsüt, "Mühendislerimizin Türkiye'de kalmalarını sağlayabilirsek, hem daha katma değeri yüksek ürünler elde edilebilecek teknolojiyi hem de tasarımı yakalayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada verilen bilgiye göre, Taypa Tekstil, halihazırda Türkiye'deki farklı lokasyonlarında değerlendirmek üzere tekstil mühendisi pozisyonu için işe alım yapıyor. Şirketin pazarlama ve satış, tasarım gibi farklı departmanlarında tekstil mühendislerine fırsatlar sunuluyor.

Ayrıca şirketin Management Trainee (MT) programı ile tekstil mühendislerinin yeteneklerini keşfederek kariyerlerini şekillendirmelerine olanak sağlanıyor.

Program kapsamında, katılımcılar farklı departmanlarda rotasyonlar yaparak kendilerini geliştirme ve uzmanlaşma fırsatı buluyorlar. Katılımcılar, sürecin sonunda da Türkiye’de veya yurt dışı lokasyonlarda değerlendiriliyorlar.

- Taypa Tekstil 50 milyon adetlik üretim kapasitesine sahip

Şirket, yurt içindeki Büyükçekmece, Silivri, Ergene ve Bolu'daki 4 ayrı lokasyonunda yaklaşık 3 bin çalışanıyla faaliyet gösterirken, yurt dışında da Sırbistan, Cezayir ve Mısır'da 10 binden fazla çalışanıyla 50 milyon adet üretim kapasitesine sahip.

Tasarım, ürün geliştirme ve üretim faaliyetleriyle dünyanın önde gelen denim markaları için kadın-erkek denim ve non-denim pantolon, şort, etek, elbise, mont ve ceket üretimi yapan Taypa, sürdürülebilirlikte de öncü.

Yaptığı yatırımlarla ürün başına karbon salımı miktarını 2018'e göre yüzde 48 azaltan ve enerji ihtiyacının yüzde 80'ini yenilenebilir enerjiden karşılayan Taypa, elektrik nötr olma yolunda ilerliyor.

Taypa'nın yüzde 70'inden fazlasını kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu nedenle Taypa Sürdürülebilirlik Hedeflerinden biri de Kadın Çalışanların Güçlendirilmesi. Kadınlara iletişim, problem çözme ve karar verme, zaman ve stres yönetimi eğitimleri veren Taypa, ayrıca kadın çalışanlarına psikolog desteği ve kreş imkanı da sunuyor.

Taypa Tekstil, üniversitelerin tekstil mühendisliği bölümleriyle iş birliklerini sürdürerek geleceğin nitelikli iş gücünü yetiştirmeye devam edecek.

Kaynak: AA