Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Başkanı İsmet Bölükbaşı ve Tes-İş Sendikası Afşin Şubesi Başkanı Sıddık Sert ile özel bir görüşme yaptı.
 
Görüşmeyi değerlendirenlerden Sıddık Sert, müsteşarın kendilerine; “Türkiye’deki su kaynakları bitti. Onun için kömür kaynaklarını kullanmamız ve bölgeyi ayağa kaldırmamız lazım” dediğini söyledi.
 
Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile AEL İşletmesi’nde incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, incelemelerde işletme müdürlerinden tesisler hakkında bilgiler alırken, sendika başkanlarıyla da görüştü.
 
Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Başkanı İsmet Bölükbaşı ve Tes-İş Sendikası Afşin Şubesi Başkanı Sıddık Sert ile özel bir görüşme yapan Müsteşar Metin Kilci, başkanların sorunlarını ve isteklerini dinlerken, onların bölge hakkında ileriye dönük düşüncelerini de dinledi.
 
Bölükbaşı; “Bölgede İşçi Açığı Fazla”
Yapılan görüşme hakkında bir açıklama yapan Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Başkanı İsmet Bölükbaşı, Müsteşar Metin Kilci’nin kendileriyle görüşüp sorunlarını ve isteklerini dinlediği için mutlu olduklarını söyledi. Bölükbaşı; “Tes-İŞ Sendikası Afşin Şubesi başkanı Sıddık Sert ile birlikte Sayın Müsteşarımıza sorunlarımızı ve isteklerimizi anlatma fırsatımız oldu. Müsteşarımıza, başta AEL Kömür İşletmesi olmak üzere bölgedeki işletmelerde işçi açığının çok fazla olduğunu belirterek acilen işçi alınması gerektiğini söyledim. A’nın şuanda tam kapasite çalışmadığı için işletmeden santrale az bir kömür gittiğini, yapılması planlanan Afşin-Elbistan E Santrali’nin AEL kömür İşletmesi’ne yakın olduğunu, bir an önce yapılması durumunda AEL’nin santralın kömür ihtiyacını rahatlıkla karşılayabileceğini, örnek olarak da A ve B Santralleri’nin kömür ihtiyacını sorunsuz bir şekilde karşıladığımızı gösterdim. Müsteşarımız tüm bunları dikkatle dinledi ve sorunların çözümü noktasında çaba harcadıklarını, sorunları yerinde görmek adına da bölgeye geldiklerini söyledi” dedi.
Sert; “15 Yıldır Bakım Yapılmadığı İçin Santral Çalışmıyor”
Tes-İş Sendikası Afşin Şubesi Başkanı Sıddık Sert de Müsteşar Kilci’nin zaman ayırıp kendilerini dinlemenin memnuniyet verici olduğunu belirterek; “Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin durumu herkesce bilinmekte. Sayın Müsteşarımıza santralın neden çalışmadığını sordum ve santralde çok ciddi bir eleman eksikliği olduğunu belirtip acilen eleman alınmasının şart olduğunu ifade ettim. Önce bir ünite revizyona çıktığında 3 ay bakımı yapılırdı şimdi işçi olmadığında müteahhide veriyorlar. Müteahhit de girip 2 tane patlak boruyu yapıyor, çıkarken de üstüne vurup çıkıyor. Hesap soran olmuyor. Ama işçi yaptığı zaman hesap soruluyordu, disipline veriliyordu ve santral çalışıyordu. Şimdi ise santral çalışmıyor. Tüm bunları Sayın Müsteşarımıza anlattım. Ayrıca kendilerine EÜAŞ’a ait olan site 3’ün durumunu anlatıp ve EÜAŞ Genel Müdürümüz ile birlikte site 3’e götürüp gezdirdim ve sitenin ne durumda olduğunu kendi gözleriyle gördüler. Sitenin durumu görünce Genel müdürümüz Sayın Halil Alış, ‘buralar kangren olmuş, buraya gelip 3-4 gün kalacağız ve buraları kangrenden kurtaracağız’ diyerek haklı olduğumu ifade etti” dedi.
 
Kilci; “Su Kaynakları Bitti, Mecburen Kömür Kaynaklarını Kullanmalıyız”
Sıddık Sert, Müsteşar Metin Kilci’nin kendilerini dikkatle dinlediğini ifade ederek; “Sayın Müsteşarımıza bölgemizle ilgili her şeyi anlattık ve önerilerimizi sunduk. Kendileri de sağ olsunlar bize zaman ayırıp dikkatle dinlediler. Sayın Müsteşarımız, bölgeye önem verdiklerini belirterek, ‘Biz burayı göz ardı edemeyiz, bizim Türkiye’deki su kaynakları bitti. Onun için kömür kaynaklarını kullanmamız ve bölgeyi ayağa kaldırmamız lazım. Onun için de ne yapıp edip bizim burayı ayağa kaldırmamız lazım. Sizde bu konuda bize yardımcı olun’ dediler. Gerek ben gerekse de Maden-İş Başkanımız Sayın İsmet Bölükbaşı sendika olarak kendilerine her zaman yardımcı olmaya hazır olduğumuzu belirttik” dedi.