Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü ile A ve B Termik Santrallerinde istihdam edilmek üzere yapılacak işçi alımları ve alımlar konusunda izlenecek yol hakkında açıklamalarda bulundu.
 
Afşin ve bölgesinde son günlerin en çok konuşulan konularının başında gelen işçi alımına ilişkin bilgi veren Alış, bundan sonraki süreçte alımlar için yazılı sınav yapmayı ve bu sınavı da bir üniversiteye yaptırmayı düşündüklerini söyledi.
 
1-2 Ekim 2011 tarihinde Ankara’da yapılan ve 175 kişilik kadronun belirlendiği mülakat sonuçlarının iptal edildiğini anlatan Halil Alış, ilk etapta geriye kalan bölümler için ilana çıkacaklarını kaydetti.
 
Diğer bölümler için ilana çıkacağız:
 
Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü ile Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri’nde istihdam etmek üzere belirlenen kadroya işçi alımı için acele ettiklerini vurgulayan Alış, şunları söyledi:
 
“AEL İşletme Müdürlüğü ve santrallerde istihdam etmek amacıyla ilk etapta alımını yapmak üzere ilana çıktığımız 175 kişinin haricinde kalan yaklaşık 350 kişilik kadro için yılbaşından önce ilana çıkmayı amaçlıyoruz. İptal edilen 175 kişilik kadro için ise yönetim kurulunun alacağı karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Ancak, şuan için henüz bir karara varılmadı.”
 
Kamulaştırma konusunda da bir karar yok:
 
EÜAŞ tarafından 175 kişilik kadroya ilişkin ilanın ardından bin 459 kişinin başvurması ve bu sayının azaltılması konusunda kamuoyunda konuşulan bazı şeylerin doğru olmadığını da ifade eden Halil Alış, “175 kişilik kadroya işçi alımı konusunda yapılan iptalin ardından, 20-30 ve 50 metrekare gibi kamulaştırmaya sahip kişilerin liste dışı kalacağı yönünde kamuoyunda çeşitli konuşmaların olduğunu duyuyoruz. Bu konuda yönetim kurulunun aldığı bir karar bulunmuyor. Yani şuan için böyle bir şey doğru değil. Zaten böyle bir kararın da adaletli olmayacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Üniversite tarafından sınav yapılabilir:
İşçi alımlarının hangi yöntemle yapılacağı konusunda henüz kesinleşmiş bir kararın bulunmadığını dile getiren Alış, yönetim kurulunun vereceği kararın uygulanacağını, alımları sınav şeklinde bir üniversiteye yaptırmayı düşündüklerini kaydetti.
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, şöyle konuştu:
“Bundan sonra yapılacak alımlarda nasıl bir yöntem uygulanacağına yönetim kurulumuz karar verecek. Biz alımlarla ilgili olarak sınav yapmayı ve bunu da bir üniversiteye yaptırmayı düşünüyoruz. Yani yazılı şekilde bir sınav planlıyoruz.”         
 
Mülakat iptal edilmişti:
EÜAŞ tarafından 1-2 Ekim tarihlerinde Ankara’da yapılan mülakata bin 459 aday katılmıştı. EÜAŞ, AEL ve santrallerde istihdam etmek üzere; 37 elektronik teknisyeni, 23 elektrik teknisyeni (ön lisans), 9 elektronik teknisyeni (ön lisans) ve 19 Termik Santral Makineleri Teknisyenliği ve 87 lise mezunu elektrik teknisyeni olmak üzere toplam 175 kişinin ismini belirlemiş, ancak, daha sonra bu mülakatı incelemeye aldığını duyurmuştu. EÜAŞ, son olarak yaptığı açıklamada ise, mülakatı tamamen iptal ettiğini açıklamıştı.