Afşin Lisesi, her yıl geleneksel olarak düzenlediği şiir akşamları programını bu yıl da düzenleyecek. Bu yılki programın adı ise “18.Eshab-ı Kehf Şiir Akşamları” olarak değiştirildi.
 
11 Haziran Cuma günü başlayacak olan şiir programının ana teması Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi olacak.Yedi farklı etkinlikle yapılacak olan programda, her bir etkinliğe Eshab-ı Kehf’e kıssasında isimleri zikredilen yedi güzel insanın isimleri verildi.
Konu hakkında açıklama yapan Afşin Lisesi Müdürü İhsan Köker, “Biz Afşin Lisesi olarak her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz şiir akşamları programının bu yıl 18.sini düzenliyoruz. Şiir akşamları programını düzenlerken Afşin’in en büyük tarihi olan Eshab-ı Kehf Külliyesi’nin hem yaşatılması hem de külliyenin tanıtılması açısından şiir akşamları programına “Eshab-ı Kehf Şiir Akşamları”  ismini verdik. Şimdiye kadar düzenlediğimiz şiir akşamları programı sadece bir geceyle sınırlıydı. Düşündük ki, o gecenin gündüzünde de insanlara bir şeyler verelim. Buradaki ilhan kaynağımız yine Eshab-ı Kehf Külliyesi’ydi. Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne baktığımızda 7 tane yiğit görürsünüz. Bu 7 yiğidin adına da 7 tane etkinlik yapalım dedik ve her etkinliğe de o yiğitin ismini verdik. Tebernuş dedik şiir yazma, Sezanuş dedik Sivil Toplum Örgütlerinin etkinlikleri, Mernuş dedik o gecedeki musiki dinletimiz, Mislina dedik şiir akşamları, Mekselina dedik Eshab-ı Kefh Külliyesi ile ilgili fotoğraf yarışması, Yemliha dedik resim sergisi ve Kafestetayyuş bu 7 gençlerin arasında çoban olarak bilindiği için Çoban pilavı ikram etmeye karar verdik. Programı da şöyle düşündük; Cuma günü gelen vatandaşlarımıza, külliyenin tarihini tek tek anlatacağız gezdireceğiz. Akşam olunca da vatandaşlarımıza bu maneviyatı yüksek yerde şiir dinletisi sunacağız” dedi.