Sadece bir içecek olmanın ötesinde vücudumuza pek çok faydası bulunan ayran, metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor. Yoğun kıvamı nedeniyle tüketicilerin favorisi olan Eker Ayran tarafından paylaşılan bilgilerde, ayranın az bilinen özelliklerinden bahsediliyor.

Türk mutfağının en gözde içecekleri arasında yer alan ayran, ferahlatıcı etkisiyle sıcak yaz günlerinde yoğun olarak tüketiliyor. Nefis tadı ve benzersiz uyumu ile yemeklerin vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olan ayran, sağlıklı beslenmeyi destekleyen özellikleriyle de fark yaratıyor.

Ayranın faydaları

Her yudumda yaşattığı serinlik hissi ve doyumsuz lezzetiyle birlikte ayranın pek çok faydası bulunuyor. Ayran, özellikle yaz aylarında vücudumuzun kaybettiği su ve mineralleri yenilerken içeriğindeki elektrolitler sayesinde sıvı dengemizi koruyor. Bu sayede kendimizi daha zinde hissediyoruz. Kemiklere ve dişlere iyi gelen kalsiyum ve potasyum, ayranın içinde bol miktarda bulunuyor. Ayran, yoğurt kökenli olduğu için içerdiği bakterilerle bağırsakların düzenlenmesine de yardımcı oluyor.

Aynı zamanda bir ara öğün

Ruh Sağlığı Önemli projesi kapsamında 5 ülkeden 35 genç bir araya gelecek Ruh Sağlığı Önemli projesi kapsamında 5 ülkeden 35 genç bir araya gelecek

Ayran, doyurucu özelliği nedeniyle aynı zamanda bir ara öğün niteliği taşırken, yemeklerin yanında içildiğinde ise hazmı kolaylaştırıyor. Vitamin ve protein açısından zengin olması, midede asit seviyesini ve kolesterol seviyesini de dengelemeye fayda sağlaması ayranın diğer faydaları arasında yer alıyor.

Ayran severlerin favorisi

Ayran denince akla gelen ilk markalardan biri olan Eker’in ayran ailesi, ev içi tüketimin yanı sıra ev dışı tüketim sektöründe yer alan restoran, lokanta ve otellerde de tercih ediliyor. Yoğun kıvamı nedeniyle sevilen Eker Ayran'ın farklı ebatlarda; tombul, bardak ve şişe ayran seçenekleri bulunuyor. Vücut için fayda sağlayan probiyotik ayranlar da sağlıklı beslenmek isteyenlere hitap ediyor. Probiyotik ayranlar, sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda yeni bir lezzet deneyimi yaşatıyor. Probiyotik ayran seçeneklerinin yanı sıra, kefir çeşitleri de Eker’in Probiyotik Ürün Ailesi’nde yer alıyor.

Türkiye'nin süt endüstrisinde en gelişmiş teknolojiye sahip olan fabrikasında üretim yapan Eker Süt Ürünleri, ayranın yanı sıra sağlıklı ve lezzetli pek çok ürün seçeneğiyle tüketicilerle buluşuyor.