Son günlerde Afşin'de etkili olan kuvvetli rüzgar, termik santrallerden çıkan zehirli gazların yayılmasına neden oluyor.

A Termik Santrali'nden çıkan zehirli gazlar, rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılıyor. Karagöz’de yaşayan vatandaşlar, santralden çıkan zehri görüntüleyerek sosyal medyadan tepki gösterdi. Santrali’nden çıkan zehirli gazlar, yaşanan kuvvetli rüzgarla bölge halkının soluyup kanser oranının artmasına sebep oluyor.

2020 yılında Greenpeace tarafından Afşin’de bulunan A ve Afşin B kömürlü termik santrallarının tesis etki sahası içerisinde gerçekleştirilen ölçüm sonuçları, santralların bölgeye nasıl zehir saçtığını net şekilde gözler önüne sermişti.

Greenpeace tarafından 5 Ekim – 11 Kasım 2020 tarihleri arasında dört noktada gerçekleştirilen hava kalitesi ölçüm sonuçları, bölgenin insan sağlığı için nasıl yaşanmaz hale geldiğini ve kömürlü termik santralların havamızı nasıl kirlettiğinin bir kanıtı oldu. Çalışmada, insan kaynaklı hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden olan partikül madde 10 (PM10), partikül madde 2,5 (PM2,5) ile SO2 ve NO2 yoğunlukları ölçülmüştü.

Muhabir: Deniz Doğan