31 Mart 2024 Yerel Seçimleri’ne az bir süre kala, vatandaşlarımıza yönelik yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. Gönderilen sahte e-posta ve mesajlarda, "Oy kullanacağınız sandık değişti." mesajıyla telefonlara link gönderen dolandırıcılar, linke tıklanması halinde kullanıcıların bilgilerini ele geçiriyor.

Bu link üzerinden seçim kaydı sorgulaması yapılması isteniyor. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlardan adres ve telefon gibi iletişim bilgileri isteniyor.

Dolandırıcılar; internet kullanıcılarının parola, kredi kartı ve banka hesapları gibi kişisel bilgilere ulaşabilmek için çeşitli yollara başvuruyor.

Dolandırıcıların, dikkat çekebilmek adına, 31 Mart 2024'te gerçekleşecek yerel seçimleri konu edindiği tespit edildi. Mesajın inandırıcı olmasın için de, verdikleri internet sayfası linkinin "www.ysksandik2024.com" şeklinde ayarlandığı belirlendi. Verilen internet sayfası linki, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) resmi internet sayfalarıyla ilişkilendirilemedi.

14 Mayistaki Secimler Icin 6 Adimda Oy Kullanma Rehberi P M U G

YSK ise resmi internet sitesinden yaptığı paylaşımda, kullanıcıların bir mağduriyet yaşaması adına yazılı uyarıda bulundu. Uyarıda, "Sizleri telefonla arayarak kendini Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı personeli olarak tanıtan kişilerle bilgilerinizi asla paylaşmayınız. 'Oy kullanacağınız sandık değişti.' şeklinde gelen e-posta ve mesajlara asla itibar etmeyiniz!" ifadelerine yer verildi.

Seçmenler oy kullanacakları sandık bilgisine mahalle muhtarlıklardan alacakları seçmen bilgi kağıtları, https://secmen.ysk.gov.tr/ adresi, YSK'nın "Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması", YSK çağrı merkezi veya e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulayabilir, seçmen bilgi kayıtlarının dökümünü alabilir.

Muhabir: Ali Çolak