Kullanılmış çay poşetlerini değerlendirmek, çevreye duyarlı bir tutum sergilemenize yardımcı olabilir. Yeşil çay poşetleri, cilt elastikiyetini artırır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. İki adet kullanılmış yeşil çay poşetini bal ve limon suyu ile karıştırarak doğal bir yüz maskesi yapabilirsiniz. Ayrıca, yeşil çay poşetlerini sivilce tedavisinde kullanarak akneye neden olan bakterilerle mücadele edebilirsiniz. Günde iki defa bu yöntemi tekrarlayarak sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Poset Cay 2

Çay poşetlerini değerlendirmek, çevreye duyarlı olmanın yanı sıra cilt sağlığınızı da destekler. Yeşil çay poşetleri, cilt elastikiyetini artıran ve yaşlanma belirtilerini geciktiren antioksidan özelliklere sahiptir.

Bu poşetleri bal ve limon suyu ile karıştırarak haftada iki kez yüz maskesi olarak kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yeşil çayın antibakteriyel özellikleri ile sivilce tedavisinde kullanarak akneye neden olan bakterilerle mücadele edebilirsiniz. Çay poşetlerini cilt üzerine uygulayıp 5-10 dakika bekleyerek etkilerini görebilirsiniz.


YAŞLANMA BELİRTİLERİNİ AZALTIR
Yeşil çay anti-aging, cilt ve cilt elastikiyetini artırmaya yardımcı antioksidan özelliklere sahiptir. Hatta cilt sarkması, güneş hasarı, cilt lekeleri, ince çizgiler ve kırışıklıklar gibi derinin yaşlanma belirtilerini geciktirir. Bunun yanı sıra cilt hastalıklarının ve yaralarının tedavisinde kullanılabilir.

2 adet kullanılmış yeşil çay poşetin içeriğini bir kabın içerisine boşaltın. 1 çay kaşığı bal ve biraz limon suyu ekleyin. Karışımı yüzünüze ve boyun bölgesine uygulayın. 5 ile 10 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Bu yüz maskesini haftada iki defa kullanabilirsiniz. Ancak hassas cilde sahipseniz doktora danışmadan kullanmamanızı tavsiye ederiz.


SİVİLCE TEDAVİSİNDE ETKİLİDİR
Kullanılan yeşil çay poşetleri ile cildinizi koruyup güzelleştirebilirsiniz. Yeşil çayda bulunan kateşinler, antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bu madde, akneye neden olan bakteriler ile mücadele eder. Dolayısıyla diyebiliriz ki yeşil çaylar, hafif akne tedavisi için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Bir fincan yeşil çay demleyin ve içtikten sonra poşetini yarım saat bekletin. Çay poşetini 5 ile 10 dakika boyunca cilt üzerine direkt olarak yerleştirip bekletin. Ardından cildinizi soğuk su ile durulayın. Cildiniz sivilcelerden temizleninceye kadar günde iki defa tekrarlayın.

SAÇA PARLAKLIK KAZANDIRIR
Kuru ve mat saçlardan kurtulmak için kullanılmış siyah veya yeşil çay poşetlerini kullanabilirsiniz. Çayda bulunan antioksidanlar, saçın uzamasını teşvik ederken kafa derisindeki kurumanın ve kepeğin önüne geçer.

2 ya da 3 adet çay poşetini 2 su bardağı suda demleyin ve soğumasını bekleyin. Saçınızı şampuanlayın ve durulamak için bu suyu kullanın. Daha sonra saçınızı normal su ile durulayıp 5 dakika boyunca masaj yapın. Kuru saçlara yumuşaklık ve parlaklık katan bu yöntemi, haftada 2 kez kullanabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ