Halk şiirinin büyük ustalarından, modern şiirin önemli temsilcilerine kadar pek çok şair ve yazarı yetiştiren şairler şehri Afşin, bu unvanı devam ettirmek ve genç yetenekleri keyfetmek için ozanlar tarafından ses yarışması düzenleniyor.

Afşin Kaymakamlığı ve Afşin Belediyesinin desteğiyle Afşin Halk Ozanları Derneği tarafından düzenlenen "O ses Afşin" adlı ses yarışmasının başvuruları başladı.

30 Eylül Cuma gününe kadar devam edecek başvuruların ardından düzenlenecek yarışmayla, duyulmamış sesleri halka tanıtmak ve ozanlık kültürünün devam ettirilmesi amaçlanıyor. Afşin Halk Ozanları Derneği Başkanı Ahmet Karakaya, " İlçemizde sesi güzel olup keşfedilmemiş yetenekleri gün yüzüne çıkartmak istiyoruz" dedi.

Ozanlık ve şairlik kültürünü gelecek nesillere sağlıklı şekilde aktarmayı istediklerini vurgulayan Karakaya, genç yetenekleri halka kazandırmak istediklerini belirterek, "Ozanlık ve şairlik kültürünü devam ettirecek, bayrağı teslim edecek yeni sesleri tespit etmek için ilçemizde 'O Ses Afşin' yarışmasını düzenledik." diye konuştu.

- "Aşık Mahzuni Şerif gibi değerler yetişti"

Afşin'in ozan ve şairleri ile ünlü bir ilçe olduğunu dile getiren Karakaya, şunları kaydetti:

"İlçemizde bir çok ünlü ozan, aşık ve şairimiz yetişti. Aşık Mahzuni Şerif, Hayati Vasfi Taşyürek ve Aşık Yener gibi daha ismini sayamadığım ülkeye adını duyuran değerlerimiz var. Dernek olarak atılda kalan güzel sesleri meydana çıkartmak için 'O ses Afşin' isimli ses yarışmasını düzenleyeceğiz. Bu yarışmada dereceye giren seslere ödüllerimiz olacak ve birinciye seslendirmek istediği eserle klip çekeceğiz. Duyulmamış sesleri halka tanıtmak ve kültürümüzü devam ettirmek istiyoruz."

Ozanlıkta usta-çıkarak ilişkisi olduğuna dikkat çeken Karakaya, ustalarından öğrendikleri ozanlık kültürünü şimdide yeni nesillere aktarmak istediklerini söyledi.

Anadolu'nun en üretkenlerinden asrın ozanı Aşık Mahzuni Şerif'in Afşin'den çıkarak sesini dünyaya duyurduğunu vurgulayan Karakaya, kendilerinin de bu kültürü sürdürmek için bayrağı devretme anlamında genç nesilleri keşfetmeyi çalıştıklarını vurguladı.

İlçeden birçok değerin çıkacağına inandığını dile getiren Karakaya, "Usta çırak ilişkisiyle gençlerimize bir şeyler öğretmek ve ozanlık kültürünün devam ettirmek istiyoruz. Ses yarışmamıza vatandaşlarımız 30 Eylül Cuma gününe kadar dernek binamıza gelerek başvuru yapılabilecek." dedi.

Karakaya, yarışmaya katkılarından dolayı Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan ve Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven'e teşekkür etti.