Yeşil Afşin Gazetesi'nin 80'li yıllardaki kültür-sanat sayfası Genç Kalemşörler ekibinde yer alan Avukat Sezai Çiçek, gazetemizi ziyaret etti.

Aslen Afşin'in Çoğulhan Mahallesinden olup, halihazırda İstanbul'da Ortadoğu Hukuk ve Arabuluculuk Ofisinde avukatlık ve arabuluculuk yapan Sezai Çiçek, bayram ziyareti için geldiği memleketinde Yeşil Afşin Gazetesi'ni, Cizre 1. Noteri olarak görev yapan eşi Hayriye Çiçek ile birlikte ziyaret etti.

Duygu dolu anların yaşandığı ziyarette, Yeşil Afşin Gazetesi ailesinden Selçuk Kösebalaban ve genç muhabir ekibi ile eski günleri yadeden Çiçek, şiir kitabı Kırmızı Lale'yi de Yeşil Afşin için imzaladı.

Sezai Çiçek ziyaretinde şunları dile getirdi: "1983 yılında, yani bizler Afşin İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciyken, Yeşil Afşin gazetesi Abdullah Kösebalaban tarafından yayınlanmaya başlanmıştı.  İstanbul'da ikamet etmekteyken, İmam Hatip Lisesinin ortaokul kısmını Üsküdar'da tamamlayan Afşin Fatih Kösebalaban da sınıfımızın yeni öğrencilerinden ve Abdullah Bey'in büyük oğlu olduğu için gazeteyi yakından takip ederdik.

O tarihte birçok ekonomik güçlük ve sıkıntı içerisinde büyük bir özveriyle gazete yayınını sürdürüyordu.

1986 yılında üniversite eğitimi için Konya'ya gittikten sonra, gazetede hukuk ağırlıklı makaleler yazmaya başlamıştım. Bazen Sezai Çiçek olarak, bazen de Sabit Eymen mahlasıyla yazılarımın kaleme alırdım.

Bugün gazeteyi deprem sonrası taşındığı yeni adresinde ziyaret ettiğimde, duvarda Abdullah Kösebalaban ile Ömer Kösebalaban'ın fotoğrafını gördüm. Abdullah Bey bizim için arkadaşımızın babası olmaktan öte, sözünden sohbetinden, faydalandığımız yer yer işyerinde yahut evinde misafiri olduğumuz bir aile büyüğü gibiydi..Allah hem kendisine hem de genç yaşta vefat eden oğlu Ömer Bey'e rahmetiyle muamele eylesin.

Sezai Çiçek (4)

Matbaa binasında halen Genç Kalemşörler olarak yazı ve şiirleri yayınlanan arkadaşları gördüğümde, lise ve fakülte yıllarımı hatırladım. Üniversite yıllarında Yeşil Afşin Gazetesi düzenli olarak Konya'da adresime gelirdi.  Kendisi de o tarihte öğrenci olan ve şu an Ankara'da avukatlık yapan arkadaşımız Afşin Fatih Kösebalaban, Türkiye’de birçok gazateci, yazar, edebiyatçı ve siyasetçiye Yeşil Afşin'in ulaşması için gayret gösterir, onlarla röportaj yapar, gazete için kaleme aldıkları yazıları yayınlatırdı. Yeşil Afşin'in; 1988-89-90 ve 1991 yıllarına ait sayılarını incelediğimde bunları net olarak hatırladım...

Bu arada gazetenin 40 yılı aşan yayın hayatına ilişkin özel bir çalışmanın da deprem sebebiyle akamete uğradığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayım.

Gazeteyi ziyaretimizde Selçuk Bey ve genç arkadaşların misafirperverlikleri ve  samimi davranışları bizi ziyadesiyle memnun etti. 1980'li yıllarda matbaada mürettip olarak görev yapan Hüseyin arkadaşımızın vefat ettiğini duymamızla ayrıca hüzünlendik...

Kısa ama içeriği itibariyle dolu dolu geçen Yeşil Afşin ziyaretimizden geriye zihnimizde yer eden kırk yılın hatırlarıyla, Balaban Matbaası'ndan ayrılıyorum."Sezai Çiçek (1)Sezai Çiçek (2)

Muhabir: DENİZ DOĞAN