Uluat, İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlenen "Sağlıkta İletişim, Sağlıklı İletişim" konulu konferansta yaptığı konuşmada, hasta ve çalışan güvenliğinin sağlanmasının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.
Katılımcılara hasta ve doktor iletişimi hakkında bilgiler veren Uluat, şunları kaydetti:
"Sağlık çalışanları ile hasta ve hasta yakınları bir amaç için çalışır, o da sağlıktır. Aynı amaç doğrultusunda çalışan kişilerin "empati" yaparak daha hoşgörülü ve hastalarla daha iyi iletişim kurması gerekmektedir. İnsan sağlığı her şeyin başında gelmektedir. Sağlıkta, sağlık iletişim kurmak için dikkatli davranmamız gerekiyor."
İletişimin anne karnında başladığını dile getiren Uluat, "İnsanın hayatı boyunca devam eden bir gerçekte iletişimdir. Sağlıkta, sağlıklı iletişimin çok önemli" dedi.
İl Sağlık Müdürü İlker Çitil ise sağlık çalışanları ile halk arasındaki iletişim sorunlarını en aza indirmek için güçlü bir iletişim yaratmayı amaçladıklarını söyledi.
Sağlık çalışanları ile vatandaş arasında farkındalık oluşturmak için olumsuzlukların giderileceğini anlatan Çitil, "Sağlık personeli, elini şefkatle uzatır ve dertli insanların dertleriyle dertlenir. Hastaların acısını en aza indirgemek için uğraşır. Nezaket de sağlık çalışanlarının şiarıdır."
Toplantıya, aile hekimleri ile sağlık çalışanları katıldı.