Açıklamanın tam metni şöyle:

İstanbul’da akşam saatlerinde şiddetli yağışın sele dönüşmesiyle Başakşehir’de iki yurttaşımız sel sularına kapılarak hayatını kaybetti. Çevre ilçeler de dahil yerleşim yerlerinde ev ve işyerlerini su bastı. Birçok araç zarar gördü.

Öncelikle hayatını kaybeden yurttaşlarımızın ailelerine başsağlığı diliyor, can kaybının daha fazla artmamasını umarak tüm İstanbullulara geçmiş olsun diyoruz.

Ne yazık ki bir kez daha toplum yararı gözetilmeyen ve planlamadan yoksun bir kent yönetimi anlayışının sonucu olarak bir doğal afetin felakete dönüştüğüne tanık olduk.

Patron düzeninin insafına terk edilen kentleşmenin ortaya çıkardığı altyapı sorunu, emekçilerin, yoksul halkın kendi olanaklarıyla içinden çıkmaya çalıştığı bir can pazarının yaşanmasına neden oldu.

Milli Parklara ziyaretçi akını Milli Parklara ziyaretçi akını

Öte yandan afet ve kriz anlarında hizmet vermesi beklenen, kamu özel işbirliği adı altında milyarlık ihalelerle bedeli halkımızın sırtına yüklenen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ni dahi sel suları kaplamışken, yaşanan faciayı bir iklim olayına indirgeme pespayeliğine girişenleri uyarıyoruz. Üzerinizdeki sorumluluğu atma çabasından vazgeçin, tüm kaynakları derhal emekçiler için seferber edin!

TKP İstanbul İl Örgütü