Saadet Partisi (SP) Afşin’de miting düzenledi.
Afşin Belediyesi önünde düzenlenen mitinge SP Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Kahramanmaraş İl Başkanı Mustafa Tüten, Afşin İlçe Başkanı Yusuf Doğan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Gündeş, Afşin Belediye Başkan Adayı Ahmet Emiroğlu ile partililer katıldı.
Miting programında konuşma yapan SP Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, seçimlere girerken hem ülke içerisinde hem de ülke dışında, bulunduğumuz toprağı kaydırmak isteyenlerin olduğunu savundu.
Tongüç, “Seçimlere giderken hem ülkemizin içerisinde hem de ülkemizin dışarısında Türkiye’mizle alakalı fevkalade yoğun faaliyetler olduğu bilinci içerisindeyiz. Şunu unutmayalım, bulunduğumuz toprağın ayağımızın altından kayması için elinden gelen tüm gayreti gösteren birtakım dış mihraklar ve onların iç uzantılarıyla birlikte şunu yapmaya çalışıyorlar: Bu milletimizin önce fakir olmasını daha sonra borçlanmasını daha sonra işsiz kalmasını istiyorlar. Ve en sonunda bu milletin kalbindeki imanın söküp alınmasını istiyorlar. Kardeş kavgası çıkartarak bu milleti İsrail'e vilayet yapmak istiyorlar. Biz iman kalesinden şunu haykırıyor ve diyoruz ki ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bütün dünyanın dolarlarını, Eurolarını bu işe harcasanız vallahi bu Milli Görüşçüler var olduğu sürece bu milletin imanına kast edemeyeceksiniz. Akıl nimeti verilmiş insanlarız. Akıl bir işin sonunu düşünmektir. Arkadaş ben bu tercihle nereye gidiyorum. Bir hayra sebep olursan onu işlemiş gibi olursun. Bir şerre sebep olursan onu da işlemiş gibi olursun. Öyle bir noktada ben deli miyim ki aklımı mı yitirdim yanlış yapanlara bizzat destek vererek, o destekle birlikte yapılan o yanlışlara kendim de ortak olayım. Yarın hesap vermeyecek miyiz. Bu neslin evlatları yarın bizi neden birbirimize düşürdünüz, buna neden sebep oldunuz derlerse ne diyeceğiz. ”dedi.
‘Hiçbir yanlışa imza atmadık’ diyen SP Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, “Biz 1969 beri siyasi hayatımızı sürdürüyoruz ve bunun 4 buçuk yılı iktidarda geçen bir partiyiz. Genel ve yerel iktidar dönemlerinde huzurlarınıza geldik. Biz bu süre içerisinde hiçbir yanlışa imza atmadık. Partiler bir takım fikirleri insanlara aktarırlar ve insanlar o fikirleri kabul ederlerse oylarıyla o partiye destek verirler. Nasıl oluyor da faizi büyüten, memleketi küçülten , tarımı bitiren, ormancılığı bitiren iktidarlar peşi peşine nasıl olurda iktidara gelir. Nasıl olurda biz bunları destekleriz. Halk olarak bunların cevabını aramak zorundayız. Son zamanlarda etrafımızda çok hadiseler meydana geliyor. Irak parçalandı, Suriye parçalanıyor, şimdi PKK ya kandilden in Suriye’ye yerleş diyorlar. Musul ve Kerkük’te büyük hadiseler meydana geliyor. Öncede Ortadoğu’nun hayvan ihracatı bizden sorulurdu. Ama şimdi sap saman ithal eden hale gelmişiz. Tarlayı ekmemek ekmekten daha pahalı hale geldi. bu tarlalar ekilmiyor, mazot, benzin, gübre çok pahalı, peki bu tarlalar ekilmeye ekilmeye nereye gidilecek.” şeklinde konuştu.
Tonguç konuşmasını şöyle tamamladı:
“Biz saadet partililer olarak babamızda olsa yanlış yaparsa hesabını sorarız. Bizler ülke olarak aynı gemide yol alıyoruz. Gemi delinmiştir. Bakın deliniyor demiyorum, delinmiştir, gemi su alıyor ve herkes bu neticede kendi oyu ile buna müdahale etsin. Geminin daha fazla delinmesine müsaade etmesin. Şu Afşin sokaklarını bir yıllık parayla doldursanız almayacak bir paradır. Sadece 5 le 2 nin yan yana gelmesi değildir. 1 gram altın üzerinden her sene 528 ton altın gidiyor bu milletin cebinden faize. Bu haftalık olarak hesapladığınızda, bir haftada 10 ton saf altın ediyor. Sizler bu kadar zengin misiniz, bizler bu kadar zengin miyiz? 1 milyon gencin her yıl evlendiğini varsayarsak, iş bulması gerekiyor”
Kahramanmaraş İl Başkanı Mustafa Tüten, Afşin İlçe Başkanı Yusuf Doğan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kadir Gündeş ve Afşin Belediye Başkan Adayı Ahmet Emiroğlu birer konuşma yaptı.