Sanat kariyerinde 10 yıldır resim öğretmenliği yapan Ekici, Malatya ve Tokat gibi önemli merkezlerde resim eğitimi alarak farklı teknikleri öğrenmiş ve deneyim kazandı. Depremin yarattığı acıyı ve kaybı ifade etmek için dokunaklı bir eser ortaya koydu.

Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (10)

Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve TEAŞ İstiklal Ortaokulu’nda sergilenen eserini anlatan Ressam Fuat Ekici, “Uzun zamandır İstanbul’da duvar sanatıyla ilgileniyorum. İstanbul’da duvar sanatıyla uğraşıyorum. Daha sonra depremden 2-3 gün önce memlekete dönmüştüm. Memlekete döndüğümde duvar işini tamamen bırakıp gelmemiştim. Tekrar dönecektim. Deprem olduğunda tekrar ailemin yanında kalmak zorunda kaldım. O zorlu süreçte buradaydım. Oradaki insanların yardımlarını dünyanın her tarafından Türkiye’nin birçok ferdinden insanlarından o yardımları gördüğümüze malumumuz hep beraber şahit olduk. Buradaki renklerde bizlere bol yardım ellerini anlatmak istiyor. Burada kolaj tekniğiyle ve akrilik ve yağlı boyayla yapılmış bir çalışma bu. Kolaj tekniğiyle burada eklemeler yaptığım çalışmalar insanların feryatlarını ve o karanlık günü bize anlatıyor. Karanlık günde bizlere uzanan o renkli elleri burada anlatmaya çalıştım. Daha önce Elbistan’da bir sanat merkezi üzerine de duvar sanatı olarak yapılan bir eserdi. Yaklaşık 30-40 metrekarelik bir çalışmaydı. Ve bunu bu şekilde kalmaz tablo üzerine çalıştım tekrardan. Bu şekilde sergiledik. Güzel bir çalışma oldu. Milli Eğitim Şube Müdürümüz Alparslan Ceran vesilesiyle böyle bir çalışma yaptık. Afşin resim öğretmenleri olarak diğer hocalarımızın da gayretiyle böyle bir sergi açtık ve güzelde rağbet gördü. Güzel bir sergi oldu. Tüm katılan arkadaşlara teşekkür ediyorum” dedi.

Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (8)

Fuat Ekici'nin duyarlı sanat anlayışı, deprem sürecinde toplumsal dayanışmayı ve insanın içsel gücünü ön plana çıkartıyor. Sanatıyla felaketin yarattığı acıyı ve insanın dayanıklılığını resmederek, topluma umut ve güç vermektedir.

Fuat Ekici'nin sanat dolu hikayesi, depremin yarattığı acıları ve insanın dayanışma ruhunu sanat aracılığıyla anlatarak topluma ilham veriyor.

Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (9)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (6)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (7)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (5)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (4)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (3)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (1)Ressam Ekici, Depremi Sanatla Anlattı (2)

Muhabir: DENİZ DOĞAN