Park Teknik Çöllolar İşletme Müdürü Şeref Göksu, işletme olarak bölgedeki faaliyetlerine devam ettiklerini bildirdi.
Göksu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmenin kapatıldığına dair çeşitli medya organlarında yer alan haberlere dikkat çekerek, ''Burada 'kömür üretimine yönelik olan dekapaj ve kömür kazı işlemleri yapılan bölümlerin ivedilikle kapatılması, heyelan alanlarından itibaren 100 metrelik alanın tehlike bölgesi ilan edilerek özelikle sivil halka gerekli duyuruların yapılarak bildirilmesi ve tehlike bölgeye girilmemesi için gerekli önlemlerin alınması' diye bir komisyon kararı var'' dedi.
Heyelanın yaşandığı bölge ile kömür üretilen ve dekabaj yapılan alandaki çatlaklar nedeniyle 100 metrelik alanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Gaziantep Bölge Müdürlüğüne bağlı komisyon kararı ile kapatıldığını belirten Göksu, ''Heyelanla kapanan su kuyuları tekrar açıldı. Biz işletme olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz. Şu anda Afşin-Elbistan B Termik Santraline kömür vermiyoruz ama Afşin-Elbistan Linyitleri'nden kömür taşıyoruz. Bunu bant yoluyla ve kamyonlarla stok sahasına taşıyoruz'' diye konuştu.
B Termik Santrali'nin stok sahası işletmeciliğinin sözleşme gereği kendilerine ait olduğunu da aktaran Göksu, kömür ve atık taşıdıklarını ifade ederek, faaliyetlerini sürdürdüklerini dile getirdi.
 
-OCAK DIŞINDAKİ FAALİYETLER SÜRÜYOR-
 
Kömür ocağındaki tehlikeli alanının dışında yer alan bölgede, susuzlaştırma ve drenaj çalışmalarına devam ettiklerini, eski veya çalışmayan kuyuların hepsini faaliyete geçirdiklerini bildiren Göksu, 257 adet kuyunun çalıştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
''İki sondaj makinemiz var. Üçüncü makinemiz de haftaya devreye girecek. 3 yeni sondaj makinesiyle yeni kuyular açmaya devam ediyoruz. Çoğulhan beldesinin bazı yerlerinde kamulaştırma çalışmaları sürüyor. Bununla ilgili de Çoğulhan beldesine ait bazı yerlerde, parsel numaralarını bildirdiğimiz yerlerde Elektrik Üretim Anonim Şirketi kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.
Ocağın dışındaki bütün faaliyetlerimiz devam ediyor. Elemanlarımızın tamamı çalışıyor. İşi olmayan elemanlarımıza izin verdik. Hizmetine ihtiyaç duyduğumuz personelimiz işlerine devam ediyor.''
 
-''ALMANYA'DAN EKİP GELECEK''-
 
İşletme Müdürü Şeref Göksu, Park Tekniğe ait Çöllolar Maden İşletmesi'nde herhangi bir el koyma ya da faaliyetlerini durdurma gibi bir şeyin söz konusu olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:
''Yurt dışında bu konuda uzman, akredite olmuş firmayla anlaşma yaptık. Geçen hafta bir firmamız geldi. Önce hidrojeoloji ve şevlerle ilgili bilgi ve dokümanlarını aldılar. Bu hafta Almanya'dan bir ekip daha gelecek. Bu firmalar heyelanın oluş nedeniyle ilgili çalışmalar yapacaklar. Bizlere de rapor sunacaklar. Bu rapor doğrultusunda, elde edilen buğular ve belgeler ışığında, bundan sonraki işletmecilik faaliyetlerinin uygulama projesinin nasıl olacağını, işletme projesinin nasıl olacağını ve işletmeye nereden başlanacağına karar verilecek.''