Depremlerin merkez üssü olan Kahramanmaraş’ta depremden sonra yaşanan sorunların başında su krizi geliyor. Birçok mahallede musluktan çamurlu su akıyor.

Kahramanmaraş’ın sorunlarıyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekillerine yüklendi. Enkazların hala kaldırılmadığını aktaran Öztunç, depremin üzerinden yaklaşık olarak 7 aylık gibi bir süre geçmesine rağmen kentte yaşanan altyapı, konut ve konteyner gibi sorunların hala çözülemediğini belirterek, çiftçiye bir deprem, bir su krizi, birde gübre ve mazota gelen zamların vurduğunu söyledi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “6 Şubat depreminin ardından 176 gün geçti. Bugün 176. gündeyiz. Depremin üzerinden 176 gün geçti. Hala enkazlar kaldırılamadı. Kaldırılmadı. Hala vatandaşın konut sorunu çözülmedi, çözülemedi. Hala vatandaş özellikle köylerde konteyner sıkıntısı yaşıyor. Konteyner istiyor. Ama hükümet, AK Parti, AK Parti'nin milletvekilleri hiçbir şeyi duymuyorlar. Hiçbir şey umurlarında değil. Neredeyse her gün Maraş'a bir bakan gidiyor. Turistik geziye gitmiş gibi gidiyor, geziyor. Deprem bölgesini ziyaret ediyor. Şurası yıkıldı diye gösteriyorlar. Burası şöyle oldu diye gösteriyorlar. Bakanlar eli boş gidiyor. Ama bagajları dolu geliyor. Dondurmalar, tarhanalar, yöresel ürünler, hediye paketleri yapılıyor. Bakanlar eli boş gidip bagajlar dolu. Maraş'tan geliyorlar. Vatandaşa hiçbir şey vermiyorlar” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’TA ÇOK BÜYÜK SU SORUNU VAR

En büyük sorunların başında su sorunu geldiğini belirten Öztunç; “En büyük sorunumuz sudur. Su sorunu var. Deprem Maraş’ı vurdu. Susuzluk kırıyor şu anda. Rahmetli Aşık Mahsuni Şerif, Kahramanmaraşlıdır. Bir türküsünde derdi ki susuz Urfa yolsuz Maraş derdi. Şimdi Maraş susuz hale geldi. Maraş'ta çok büyük su sıkıntısı var. Köylerde, mahallelerde, şehirde su akmıyor. Günlerdir depremzedeler banyo yapamıyorlar. Günlerdir depremzedeler su sıkıntısı yaşıyor. İnsan su bulamıyor. Hayvana su yok. Tarıma su yok. Bir gram su yok. Bir litre su yok. Bütün bunların yanında zaman zaman su bıraktıkları zamanda çamurlu su akıyor şehir merkezinde. Çok sayıda videosu var, görüntüsü var. Bildiğiniz musluklardan az olan suda çamurla akıyor. Hükümet ne yapıyor? Umursamıyor. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi çalışıyoruz diyor, depremin etkisi diyor. Depremden dolayı altyapıda sıkıntı yaşandı diyor. Kardeşim altyapıda sıkıntı zaten vardı daha önce de, doğru depremde vurdu. Eyvallah da 176 gün geçti birader. Aylardır bir su sorununu çözemediniz ne kadar beceriksizsiniz? Aylardır su sorunu yaşanıyor Maraş'ta. Niye umursamıyorsunuz?” dedi.

Ağır hasarlı 6 bina kontrollü şekilde yıkıldı Ağır hasarlı 6 bina kontrollü şekilde yıkıldı

GAZİANTEP'TE SU BOL, SUYUN KAYNAĞI KAHRAMANMARAŞ'TA SU YOK

Kahramanmaraş’ın suyunu Gaziantep’e vermeleri yüzünden şehrin su sıkıntısı çektiğini belirten Öztunç; “Çıkmış bir AK Parti milletvekili dün Maraş'ta bir televizyonda diyor ki bir buçuk yıl vatandaşlarımız idare etsin. Oldu. Yani bir buçuk yıl daha Maraş'ta su olmayacak diyor AK Parti milletvekili, bu mu sizin yönetim anlayışınız? Böyle mi yönetiyorsunuz?  Kahramanmaraş Türkiye'nin üçüncü büyük su havzasıdır arkadaşlar. Kahramanmaraş'ta normalde su bolluğu vardı. Ama tuttular suyu Gaziantep'e verdiler. Gaziantep'te su bol, suyun kaynağı Kahramanmaraş'ta su yok. Bu büyük bir vicdansızlıktır. Yetkililere çağrı yapıyoruz. Öyle bir buçuk yılda yapacağız, şöyledir, böyledir. Hayır kardeşim. Toplanan deprem paraları nerede? Depremden sonra televizyonlardan milyar milyar para topladınız. Bu millet size para gönderdi. Depremzedeye yardım edilsin diye. O paralar nerede? O paralarla Kahramanmaraş'ın su sorunu pekâlâ çözülebilir. Niye çözmüyorsunuz? Yediniz mi parayı yoksa? Bu kadar mı umursamıyorsunuz? Çiftçi perişan oldu. Susuzluktan kırıldı. Zaten her şey çok pahalı. Çiftçiyi deprem vurdu, üstüne su krizi vurdu. Bir de zamlar vurdu. Bakın 20 gün önce üre gübre torbası 400-450 TL arasındaydı. Bugün 750 lira olmuş. Üre gübrenin torbası. Mazot 19 liraydı, 37 lira olmuş. Cumhurbaşkanı açıklama yapıyor. Boş arazi bırakmayın diyor. İyi de bu çiftçi nasıl ekecek? Nasıl biçecek? 37-38 lira mazot, üre gübre 750 lira. Ne kazanacak? Niye eksin? Siz zengin olmuşsunuz, keyfiniz yerinde. Elektrik parası zaten aldı başını gitti. Kuyu açıyor. Belki su sorununu çözerim diye. Dünyanın elektrik parası geliyor. Bakın Kahramanmaraş az kaldı 1970’lere dönecek. Artık hayvan ile gidilip çeşmelerden hayvan sırtında su getirilmeye başlanacak. 1970 yılının Türkiye'sine az kaldı. Vicdan. Bu şehir Türkiye'de vergi konusunda üzerine düşeni hep yapmış bir şehirdir. Bu şehir kahramanlar şehridir. Lafa gelince Kahramanmaraş'ı övüyorsunuz. Oy almaya gelince Kahramanmaraş’ı övüyorsunuz. Yüzde 70 oy aldın ey Tayyip Erdoğan. Hiç mi arayıp sormuyorsun belediye başkanını, milletvekillerini? 5 milletvekili verdi sana Kahramanmaraş, ey Tayyip Erdoğan. 5 milletvekilinin 5’i de gidiyor Kahramanmaraş'ta bol bol poz veriyorlar. Bakanlarla geziyorlar, tozuyorlar iş yaptıkları yok. Ancak fiyaka atıyorlar, anca hava atıyorlar. Yazıklar olsun. Yazıklar olsun! Böyle milletvekilliği olmaz. Kusura bakmasınlar” sözlerini kullandı.