Milli Eğitim Bakanlığı’nın depremden etkilenen illerde başlattığı devlet desteğine Afşin Final Okulları da katıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın depremden etkilenen illerde ve iki ilçeyi kapsayan özel okulların boş kontenjanlarının devlet okullarından eğitim gören öğrencilerin ücretlerinin büyük kısmını devlet karşılayacak.

Özel Afşin Final Okulları, 23.11.2023 tarihli 32384 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasadan faydalanmak isteyenlerin müracaatlarını yapmasını istedi.

Konu hakkında yapılan açıklamada; “Velilerin 4 Aralık’ta başlayacak müracaatları 29 Aralık’ta sona erecek. Müracaatları veliler tarafından e okul üzerinde yapacak. Tercihleri Milli Eğitim Bakanlığınca değerlendirilerek puanlama yapılacak. En yüksek puandan başlayarak okulumuzda okuma hakkı kazanan öğrenciler belirlenecek. Bu destekte yalnızca ilçe merkezdeki değil tüm köy ve mahallerindeki öğrencileri de kapsıyor. Okulumuzun 550 mevcut öğrenci kapasiteli var. 350 civarındaki kontenjanımız için velilerin müracaat etmeleri geriyor. Devletimizin bu desteği çok önemli, bu yıl 40 bin öğrencinin bu destekten faydalanacak. Depremden zarar gören okullardan dolayı devlet okullarında sınıf mevcutlarının çok kalabalık olması şikayetlere sebep oluyordu bu destek sayesinde kısmen de olsa bir rahatlık sağlayacaktır. Okulumuz her türlü hazırlıkları tamamladı.”

Toplam 40 bin öğrenciye verilecek destekten, okul öncesi 12 bin 800, ilkokul 15 bin 400, ortaokul 18 bin ve ortaöğretim öğrencileri 18 bin lira destekten faydalanacak.

Kaynak: Ali Çolak