Mersin Büyükşehir Belediyesi, Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan annelere yönelik bilgilendirme ve farkındalık etkinliği düzenledi.

Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından hizmet veren Engelsiz Yaşam Parkı’nda annelere yönelik düzenlenen etkinlikte Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt, kadın sağlığının iyi olabilmesi için düzenli kontrollerin gerekliliği, jinekolojik muayene, üreme, kanser ve enfeksiyon risklerine karşı erken tanı konularında kadınları bilgilendirdi. Uzman Psikolog Dila Aslan ise, annelere yönelik öz şefkat çalışması gerçekleştirdi.

Çalışmada, annelerin çocuklarıyla ilgilenirken aynı öz şefkati kendilerine de uygulaması, kendilerine karşı daha destekleyici ve anlayışlı olmaları gerektiği ile ilgili hatırlatmalarda bulunuldu. Ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğunu ve günlük hayatta fiziksel aktivite yapmanın hem fiziksel hem mental sağlığı koruduğunun anlatıldığı etkinlikte, Fizyoterapist ve yoga eğitmeni Merve Soydan da kadınlarla birlikte yoga yaptı.

“Birlikte kuvvetliyiz”

Kadınlara yönelik birçok çalışma yaptıklarından bahseden Mersin Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanı Hülya Atila, “Mezitli Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nden hizmet alan kadınlara özellikle kadın sağlığı ve ruhsal sağlık temelli bir atölye çalışması düzenledik. Başka bir etkinliğimizde de işitme engelli kadınlarla sosyalleşebileceğimiz bir kahvaltı etkinliğimiz oldu. Onlar bizden sürekli bu tip etkinlikler istiyorlardı. Biz de özellikle onların isteklerini ‘Birlikte kuvvetliyiz’ mantığından hareketle gerçekleştirdik” dedi.

Yapılan bir diğer etkinliğin ise, Otizm Aile Danışma Merkezi’nden faydalanan ailelere yönelik bir atölye çalışması olduğunu kaydeden Atila, “Anneler burada fiziksel, ruhsal ve beden sağlıklarına yönelik bir atölye çalışması gerçekleştirdi. Biz onlarla birlikte omuz omuza bir şeyleri başarıyoruz. Otizm Danışma Merkezimizde 0-72 ay arası otizm tanısı almış çocuklarımıza ve ailelerine yönelik hizmetler sunuyoruz. Onlar bir aile çemberi oluştular ve bu çember içerisinde hep birlikte hayata tutunuyoruz” şeklinde konuştu.

“Birlikte çok daha güçlüyüz”

Otizm Aile Danışma Merkezinde Uzman Psikolog olarak görev yapan Dila Aslan, özel gereksinimli çocukları olan ailelerin kendilerine zaman ayırmada güçlük çektiğini belirtti. Ruh ve beden sağlığının çok kıymetli olduğunu söyleyen Aslan, “Etkinliğimizde kadın doğum uzmanımız jinekolojik muayenenin öneminden bahsetti. Ben de annelere yönelik öz şefkat çalışması pratiği yaptım. Bir de fiziksel sağlığın önemi için annelerimiz, yoga eğitmenimiz eşliğinde yoga pratiği yaptılar” ifadelerine yer verdi.

Annelerin çocuklarıyla ilgilenirken kendilerini ikinci plana attıklarını söyleyen Aslan, “Annelerimiz bizler için çok kıymetli. Yapmış olduğum görüşmelerde annelerin kendilerine maalesef dikkat etmediklerini ve ikinci plana koyduklarını fark ettim. Onların etkinlikte için dolu dolu zaman geçirmelerini istedik. Bu yüzden hem ruh hem beden sağlıklarına yönelik çalışmalar yaptık. Birlikte çok daha güçlüyüz” diye konuştu.

“Eğer kadın sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sezin Saygı Özyurt da kadın sağlığında düzenli kontrollerin oldukça önemli olduğunu belirtti. Pandemi sonrası herkesin sağlık konusunda daha dikkatli davranmaya başladığını belirten Özyurt, “Benim hedefim jinekolojik kontroller. Kadın sağlığı ile ilgili düzenli kontrollerini ne sıklıkta yaptırmalıyız, hangi testleri yapmamız gerekiyor ve erken teşhisle nasıl tedavi olabiliyoruz bunu izah ettim. Oldukça güzel ve verimli bir eğitim oldu. Eğer kadın sağlıklı olursa toplum da sağlıklı olur. Hedefimiz kadınların sağlıklı olduğu, kendilerini güvende hissettiği ve korkmadan toplumun içinde gayet güzel yer alabildiği güzel yarınlar” ifadelerini kullandı.

Kadınlar, etkinlikte birbirilerine destek oldukları için mutlu oldu

Etkinliğe katılan Nermin Avcı, etkinliğin kendisine çok iyi geldiğini ifade ederek, “Bizim gibi ailelerin unuttuğu şeyleri hatırlamamıza vesile oldu. Ben tek değilmişim. Benim gibi bunu yaşayan anneler de varmış ve o hissiyata eriştim. Daha olumlu düşünmeye başladım. Bir ebeveyn olarak unuttuğum şeyleri hatırladım ve mutlu oldum” dedi.

Katılımcılardan Fevziye Karaoğlan ise etkinliğin kendisini iyi hissettirdiğini söyleyerek, “Hayata daha olumlu bakmamı sağladı. Öncelikle kendimi sevmem ve değer vermem gerektiğini, bu süreçte kendimi unuttuğumu ama unutmamam gerektiğini anladım. Her şey çok güzeldi. Uzmanlarımız çok güler yüzlü ve çok ilgililer. Hocalarımız gerekli yönlendirmeleri yapıyorlar. Gerekli ve doğru kişilerle, çalışmanın az ve öz çalışmamızın faydasını çocuğumda şu an görüyorum. Çocuğum şu an daha sakin ve iyi. Bir aile gibi olduk. Onların varlığı bizi mutlu ediyor” şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA