24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamaları, sabah saat 09.30 da Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başladı.Van’da meydana gelen deprem nedeniyle bu sene öğretmenler gününü buruk kutladık

 

24 Kasım Öğretmenler günü saat 9.30’da Atatürk Anıtına çenek konulmasının ardından Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milli Eğitimine hizmetlerinden sonra ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimiz ve şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu.

24 Kasım Öğretmenler günü, çelenk sunma törenini müteakiben 10.00’da Afşin Anaokulu Konferans Salonu'nda kutlamalara devem edildi.

 

Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi Öğrencileri, konferans salonuna giren her öğretmene bir karanfil hediye etti. Eğitim Bir-Sen Afşin Temsilciliği ise, öğretmenlere kitap hediye etti.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi Tarih Öğretmeni Murat Sönmez, “Öğretmen, bir bahar güneşi gibidir. Nasıl can verirse güneş havaya, suya, toprağa. Nasıl fer verirse bahar için kışın ayazında donmuş doğaya! Öğretmen de öyle can verir bir topluma. Bu dava kutlu, bu dava umutlu olacak. Yeter ki irfan ateşinden uzak kalmayalım. Yoksa bahar olmayacak. Asla olmayacak. Baharı olmayan uluslar karanlıklara mahkûmdur hayatta.Bir sevdadır öğretmen olmak... Hani yemeden içmeden kesen; hani sevdiğine pervane olan; yani gözü başka bir şey görmeyen bir sevda. Bir kara sevda desek daha doğru olur. Hiç düşündünüz mü neyin sevdasıdır bu? Ne ile açıklanabilir almadan vermek, verdikçe çoğalmak, çoğaldıkça yaşamı kucaklamak? Bir damla suya hasret bir çöl susuzu gibi bilgi bekleyen, aydınlığa susamış, annelerini bekleyen kuş yavruları gibi ağzınıza bakan binlerce, on binlerce çocuğa beyninizi, bedeninizi açmak neyin karşılığıdır? Hayır zor değil, bir tek sözcükle anlatabilirsiniz bütün bunları, bir tek sözcük sizi geleceğe çevirir:"Öğretmen" Damardan verilmiş bir güçtür öğretmen olmak... Aç kalmayı, açıkta kalmayı, iklimlerin değişkenliğini, mevsimlerin zorluğunu unutmaktır size imrenerek bakan çocuk gözlerde. Hani gerçek sanatçılar vardır bilirsiniz. İçleri yanıp, gözleri buğulanmış ve yürekleri kanrevan olduğu halde bile izleyicilerini hiç unutmazlar, unutmak ellerinde değildir çünkü. İşte böyle bir duygudur öğretmen olmak. Sınıfa girdiğiniz anda sorunlar, dertler, acılar, hüzünler yok olur. Çünkü sizi bekleyen, ağzınızdan çıkacak sözcüklere bakan çocuklarınız vardır. Nasıl unutabilirsiniz! Nasıl yok sayabilirsiniz! Nasıl bana ne diyebilirsiniz! Öğretmen olmak bir yürek işidir çünkü, beyninizle yüreğinizi birleştiren bir köprüdür.” dedi.

 

-Öğretmenler Depremde Ölen Meslektaşları İçin Gözyaşı Döktü

 

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen törende, Van'da yaşanan depremde enkaz altında kalarak hayatını kaybeden öğretmenler de anıldı. Afşin Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından hazırlanan slayt salondaki herkesi hüzünlendirdi.

24 Kasım öğretmenler günü için düzenlenen ‘öğretmen’ konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere  Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sami Beydilli ve Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş öğrencilere ödüllerini verdi. 

Ardından 2011 yılı içerisinde emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi verildi.

Program; öğretmenlerin öğretmen marşı okuması ve öğretmenlere teşekkür belgesi verilmesiyle sona erdi.

 


ogretmen ile yesilafsin