Kahramanmaraş İl Tarım Müdürlüğü görevlileri, Afşin’de ‘Açık Süt Satışına Hayır’ projesi kapsamında seminer düzenlendi.
 
Afşin İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Açık Süt Satışına Hayır’ projesi kapsamında seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak Kahramanmaraş İl Tarım Müdürlüğü’nde görev yapan Gıda Mühendisleri Hülya Başdoğan ve Mehmet Çağman katıldı.
Afşin Anaokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan Gıda Mühendisleri Hülya Başdoğan, “İnsan yaşamında bebeklikten çocukluğa, ergenlikten yaşlılığa vücut için en gerekli besin maddelerinden biri olan süt, C vitamini ve demir dışında pek çok besin öğesi bakımından iyi bir kaynaktır. Süt, yapısındaki kalsiyum ve fosfor ile kemiklerin ve dişlerin gelişmesini sağlar. A vitamini göz ve diş sağlığına, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine, B vitamini iştah, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine, D vitamini ise, özellikle çocuklarda diş ve kemiklerin büyümesine ve gelişimine etki etmektedir” dedi.
Sütten bulaşan hastalıkları sıralayan Gıda Mühendisi Mehmet Çağman, “Süt aynı zamanda mikropların üremesi açısından çok uygun ortam olduğundan, hayvanlardan insanlara geçebilen zoonoz hastalıklar olarak bilinen burusella, verem vb. tehlikeli hastalıkların taşınmasında da önemli bir etkendir. Çiğ olarak tüketime sunulan sokak sütlerinde soğuk zincir korunamadığından tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen taşıma sürecinde toplam bakteri yükü artmakta, bunun sonucunda ısı ile yok edilemeyen toksinler oluşmaktadır. Tüketici satın aldığı sokak sütlerinde kontrollü bir ısıtma sağlayamadığından kaynatma ile sütün besin değerlerinde önemli azalmalara neden olmaktadır. Kişi başına düşen yıllık içme sütü tüketimi Avrupa ülkelerinde 60-170 litre arasında değişirken, Türkiye’de 24 kg civarında kalmaktadır. Türkiye’de bir yılda fert başına tüketilen süt ve süt ürünleri miktarı ise 158 kilo olup en fazla tüketile süt ürünü ise yılda ortalama 82 Kg ile peynirdir. Yeterli süt ve süt ürünleri tüketmeyen toplumlarda fertlerin fiziksel ve zeka gelişimi de yeterli olmamaktadır. Özellikle beslenme konusunda yapılan araştırmalarda, yaşamın her çağında ihtiyaç duyulan temel besin öğelerinin ancak süt ürünleri tüketimi ile karşılanabileceği artık kanıtlanmıştır. Bir ülkenin sosyal ve ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü, sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğuyla doğrudan ilişkilidir. Çocukluk döneminde eğitimle başlatılacak tüketim alışkanlıklarının ileriki yaşlarda da devam edeceğinden kuşku duyulmamalıdır.” şeklinde konuştu.
Programın sonunda öğrencilere bir taraftan süt ikram edilirken bir taraftan da ‘süt’ hakkında sorular sordular.
Programa Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş ve Milli Eğitim Şube Müdürleri, İlçe Tarım Müdürü Hüseyin Öner, Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, öğretmen ve öğrenciler katıldı.