Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde geçtiğimiz hafta 2 gün arayla 2 uzman Çavuşun şehit edildiği 1 astsubay, 2 uzman çavuş ve 4 er'in yaralandığı iki saldırı emrini, Doktor Bahoz kod adlı teröristin verdiği, saldırıyı da Beşir kod adlı teröristin liderliğindeki 7–8 kişilik grubun gerçekleştirdiği öne sürüldü.
 
Buna göre, saldırının talimatını örgüt içinde 'Cellât' olarak anılan ve bütün silahlı gücün organizasyonunu yapan Dr. Bahoz kod adlı Fehman Hüseyin'in telsizle Kandil'den bizzat verdiği ortaya çıktı.
 
 
İstihbarat birimlerine ulaşan bölgedeki telsiz kestirmeleri sonucunda teyit ettiği çalışmalarda örgütün askeri kanat sorumlularından ‘Dr.Bahoz’ kod adlı Fehman Hüseyin "Fırat"  Telsiz Kodunu kullanarak Engizekler grubuna eylem emrini verdi. Bahoz 'un bu talimatında Engizekler grubu olarak bilinen ve Nurhak-Ekinözü-Çağlayancerit üçgeninde kaldıkları tahmin edilen gruba “Ayı gibi yağlarınız erir diye ‘kıçınızı’ kaldırmıyorsunuz. Kalkarsanız silahlarınızı Toros"a teslim edip buraya gelin” diyerek grubu kandil de sorgulanmayla tehdit ettiği belirlendi.
 
Elde edilen istihbarat bilgilerine göre Bahoz Erdal’ın verdiği talimat sonrası uzun yıllardır bölge'de bulunan Kahramanmaraşlı olmasından dolayı bölgeyi ve bölge halkını çok iyi tanıyan Beşir Kod adlı terörist 7–8 kişilik grubuyla birlikte önce mayınlı saldırıyı gerçekleşti
SALDIRI EMRİNİN YERİNE GETİRDİKLERİNİ TELSİZLE BAHOZ’A BİLDİRDİLER
28 Temmuz günü Nurhak ilçesinde askeri aracın geçişi sırasında, yola döşenmiş mayının patlatılması sonucu Uzman Çavuş Satılmış Sadi Akbay şehit olurken 4 Jandarma eri de yaralanmıştı.
30 Temmuz günü ise Ekinözü ilçesinde trafik kazasına giden jandarma timine yapılan saldırı sonucu Jandarma Uzman Çavuş Abdulmecit Yıldırım şehit olmuş, Jandarma Astsubay Üstçavuş Kasım Yağbasan ve Uzman Çavuş Taner Yasam’da yaralanmıştı.
Beşir kod adlı terörist her iki saldırıyı gerçekleştirdiklerini ve güvenli bölgeye çekildiklerini telsizle de bizzat Bahoz Erdal'a iletti.
İŞTE O TELSİZ KONUŞMALARI
Amanoslardaki telsiz kodu
Toros: Roj
Roj: dinliyorum Toros
Toros: arkadaşlarımız Maraş'ta düşmana etkili bir saldırı yaptılar.
Toros: Fırat'a bir notumuz var. Not Serdem'indir.
Roj: tamam toros tekmilden sonra saha kanalına geç
3–5 dakikalık derinden gelen anlaşılamayan ses
Toros: Roj
Roj: Toros Geldin mi?
Roj: Geldin mi Toros
Toros: Anonsumuz vardı. Serdem’in bir bilgisi var Fırat'a aktaracak.
Roj: tamamdır. Fırat bu kanalda dinliyor Serdem'i
Serdem: Fırat
Roj: Serdem sen devam eden Fırat dinliyor seni
Serdem: 28 Temmuz ve 30 Temmuz günü iki eylem gerçekleştiriliyor. Son eylemde Arkadaşlar ferdi silahları ile etkili şekilde vuruyorlar. Burada arkadaşlar düşmanın üzerine gidiliyor. Gözle görülen düşmanın 2 ölüsü vardır. Notumuz bu kadardır. Fırat’a hitap olunur.
Fırat: Serdem notun alındı.
ÖZEL BİRLİKLER OPERASYONDA
Kahramanmaraş il jandarma komutanlığına ait komando birlikleri ile Malatya 2.ordu komutanlığından gelen özel birlikler Nurhak-Ekinözü-Çağlayancerit üçgeninde büyük bir operasyon başlattığı öğrenildi. Askerlere iki helikopterin havadan destek verdiği operasyonlar sürürken Papazınyurdu, Yılanovası, Kırık Kilese bölgelerinin karış karış arandığı öğrenildi.
(ajanslar)