Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından kültür sanat etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen 'Ney Kursu Atölyesi' etkinliği, Ney Üstadı Neyzen Sadreddin Özçimi ve öğrencilerinin muhteşem ney dinletisi ile sona erdi. 
Kahramanmaraş Merkez Metropol İlçe Dulkadiroğlu Belediyesi tarafından düzenlenen kültür sanat etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Dulkadiroğlu Belediyesi'nin kültür sanat bahçesi haline gelen Kıraathane'de düzenlenen etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Dulkadiroğlu Belediyesi'nin davetiyle yaklaşık 7 ay önce Kahramanmaraş'a gelen ve sevenleriyle buluşan Ney Üstadı Neyzen Sadreddin Özçimi, belediyenin başlattığı 'Ney Kursu Atölyesi'nde sanatını yeni nesillere aktardı.
Bu kapsamda 'Ney Kursu Atölyesi'nin finali de Kıraathane'de gerçekleştirildi. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen final etkinliğinde Kahramanmaraş Mevlana Kültür Derneği semazenleri de gönül dostlarına eşlik etti. Dinleti sonrasında konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay'da neyin huzur veren ezgilerinin Kahramanmaraş'ta yankılanmaya devam edeceğini kaydetti.
Kahramanmaraş'ın geçmişte musikiye büyük önem verdiğini ifade eden Başkan Okay, zamanla azalan bu ilginin yeniden artırılması için Dulkadiroğlu Belediyesi olarak çalışma başlattıklarını belirtti. Başkan Okay, konuyla ilgili konuşmasını şu şekilde sürdürdü: 
"Kahramanmaraş'ımızın bu tür faaliyetlere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Daha önceleri bu alanda yetenekli insanlarımız vardı. Belli bir süre bu işi yapan insanların sayısında büyük bir düşüş yaşandı. Ancak son zamanlarda ney ustalarının sayısının arttığını görüyoruz. Biz de bu alana bir nebze de olsa katkı sağlamak için bir girişimde bulunduk. Değerli hocamız şehrimize gelmesiyle bu alanda önemli bir farkındalık oluştuğunun altını çizmek istiyorum. Geçmişte çok iddialı olduğumuz ancak sonrasında çok da geri kaldığımız bazı sanat dallarının yeniden gün yüzüne çıkarılması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz. Ben bu güzel organizasyona katılan herkese teşekkür ediyorum."
Başkan Okay'ın ardından konuşan Ney Üstadı Neyzen Sadreddin Özçimi'de Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ve ekibine bu önemli sanat faaliyetine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.
Kahramanmaraş Musiki Cemiyeti de etkinlikte hazır bulundu.

Editör: Haber Merkezi