Bugünlerde herkes Eti'nin negro reklamını ve Paris Saint Germain Medipol Başakşehir maçında atılan negro tezahüratlarını konuşuyor. Peki Negro kelimesini bu kadar gündemde tutan şey nedir?

Negro, Türkçe anlamı zenci demektir.

Paris Saint Germain Medipol Başakşehir maçında Başakşehir Yardımcı Antrenörü Pierre Webo'ya yönelik kullanılan ırkçı söylemlere birçok kesim tarafından tepki gösterildi. Bu ırkçı tartışma sırasında 'Negro' kelimesi gündeme geldi.

NEGRO NE DEMEK? NEGRO TÜRKÇE ANLAMI NEDİR?

Negro, Türkçe anlamı zenci demektir.

Negro kelimesi köken itibariyle Latin ve Yunan dillerinden olup Avrupa dışındaki "beyaz olmayan" toplumlar için kullanılmıştır. Tam olarak önce hangi topluluğa dendiği tartışmalıdır. Yerine göre yerli Amerikalılar, Afrikalılar ve esmer Asyalılar için kullanıldığı bilinmektedir.

Öte yandan, maçın 4. hakemi ise savunmasında, "Negro demedim Romence siyah adam anlamına gelen sözü söyledim" dedi.

ETİ NEGRO'NUN ADINI NERO OLARAK DEĞİŞTİRDİ

Eskişehir merkezli gıda şirketi Eti, 'Negro' isimli bisküvinin adının adının değiştiğini açıkladı. İspanyolca'da siyah anlamına gelen negro bisküvisi nero adını aldı. ETİ, Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık' dedi.

"Yıllar önce kakaolu bisküvimizi tarif etmek amacıyla seçtiğimiz marka ismimizin, ülkemiz ve kültürümüzde hiçbir karşılığı olmadığı halde çok nadiren bile olsa olumsuz çağrışımlara sebep olacak şekilde kullanılması kabul edebileceğimiz bir durum asla olamaz” diyen Eti’nin açıklaması şöyle devam etti:

“Dolayısıyla insanların mutluluğuna hizmet etmeyi amaç edinmiş bir şirket olarak, bir kişinin dahi mutsuz olma ihtimalini marka ismi değişikliği için yeterli bir neden olarak görüyoruz. Bu konuda duyduğumuz hassasiyet ve sorumlulukla uzun süredir yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda Eti Negro markamızın ismini ülkemizle birlikte bulunduğu ihraç pazarlarında değiştiriyoruz. Marka ismi olarak İtalyancada siyah anlamına gelen ve tüketicilerimiz nezdinde bisküvimizin yoğun kakaolu içeriğini öne çıkaracak “Nero” ismiyle devam etme kararı aldık. Kaliteli bisküvi deneyimi yaşatan ürünümüzü içerik ve lezzetinde hiçbir değişiklik olmadan Eti Nero markasıyla pazara sunacağız”

Kaynak: HABER MERKEZİ