Özellikle 6 Şubat depremleri sonrasında merakla beklenen deprem riski hakkında bilgiler veren Görür, bu kez Tunceli’de ciddi bir deprem beklendiğini söyledi.

Tunceli’de 7.4 Büyüklüğünde Deprem Beklentisi

Görür’ün yaptığı son dakika açıklamasında, “Tunceli deprem tehdidi altında. 7.4 büyüklüğüne kadar deprem bekliyoruz” ifadeleri dikkatleri üzerine çekti.

Prof. Dr. Naci Görür’den İlk Kez Yapılan Uyarı

Görür, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “İlk kez açıklayacağım, Tunceli tehdit altında çünkü Erzincan-Karlıova arasında fay var. Bu fayın zamanı geldi, deprem üretirse 7,4’e kadar çıkabilir. Tunceli tehdit altında.”

Fay Hattındaki Beklenti

Daha önce de benzer bir konuda açıklama yapan Görür, “Tunceli-Pülümür 7.4 büyüklüğünde deprem olabilir. Burada en son deprem 1794’te. Dolayısıyla epey zaman geçti. Erzincan depremi buraya muhtemelen enerji de transfer etmiş olabilir. Bu Doğu Anadolu fayındaki hareketler de belli ölçüde burayı biraz etkilemiş olabilir. Endişe ettiğimiz yerlerden biri bu” şeklinde konuşmuştu.

Beklenen Deprem Bölgeleri

Görür, açıklamalarında sadece Tunceli’yi değil, aynı zamanda Marmara ve Erzincan ile Karlıova arasındaki kesimi de deprem beklenen bölgeler olarak belirtti. Özellikle Pülümür bölgesinde 7.4 büyüklüğünde bir deprem olabileceğine dikkat çeken Görür, bu bölgelerde deprem riskinin devam ettiğini ifade etti.

Kaynak: Ali Çolak