Santrallere ve kömür işletmesine alınacak olan 175 kişiyi belirlemek EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün mülakat tarihini bu hafta içerisinde açıklayacağı öğrenildi. EÜAŞ yetkililerinden edinilen bilgiye göre mülakatın Eylül Ayı’nın sonunda ya da Ekim Ayı’nın ilk haftalarında yapılacağı öğrenildi.
 
Elektrik üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından 34’ü Afşin-Elbistan A Termik Santralı, 37’si Afşin Elbistan B Termik Santralı 104’ü Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kışlaköy Kömür İşletmesi’ne olmak üzere toplam 175 kişilik daimi işçi kadrosunu belirleyecek olan mülakat tarihi önümüzdeki günlerde açıklayacağı öğrenildi.
İş-Kur’un Gönderdiği Listeler EÜAŞ’a Ulaştı
Alınacak 175 kişilik isim listesine girebilmek amacıyla Türkiye İş Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nce 16 Ağustos 2011 tarihinde ilana çıkılmasının ardından müracaat edenlerden mülakata katılmaya hak kazananların yer aldığı nihai listeler EÜAŞ’a gönderilmişti. Listelerin geçtiğimiz günlerde EÜAŞ’a ulaştığı öğrenildi.
Mülakat Ya Eylül Ayı Sonunda Ya da Ekim Ayı Başında Yapılacak
Yetkililerden alınan bilgilere göre listelerin EÜAŞ’a ulaşmasının ardından mülakat tarihini belirlemek için çalışma başlatıldı. EÜAŞ yetkililerinden alınan bilgilere göre mülakat tarihinin belirlenmesi için kendi içlerinde görüşmeler yapılıyor. Mülakat tarihinin bir aksilik çıkmaması durumunda büyük bir ihtimalle bu hafta içerisinde belirlenerek EÜAŞ’ın internet sitesinden açıklanacağı ve mülakata çağırılacak olan adaylara ise tebligat yapılacağı öğrenildi.
EÜAŞ’ın, mülakatı Eylül Ayı’nın sonunda ya da Ekim Ayı’nın ilk haftalarında yapmayı planladığı belirtildi.
175 Kişi, 1459 Kişi Arasından Seçilecek
İş-Kur Kahramanmaraş İl Müdürlüğü tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde açıklanan ve EÜAŞ’a gönderilen nihai listelerde 87 kişilik elektrik teknisyeni (meslek lisesi mezunu) için 908 kişi, 23 elektrik teknisyeni (meslek lisesi mezunu) için 135 kişi, 37 elektronik teknisyeni (meslek lisesi mezunu) için 239 kişi, 9 elektronik teknisyeni (meslek yüksek okulu mezunu) için 56 kişi, 19 termik santraller makineleri teknisyeni için 121 kişi olmak üzere toplam 1459 kişinin ismi bulunuyor. EÜAŞ, oluşturacağı komisyonla 175 kişiyi 1459 kişi arasından seçecek.
175 Kişiden Sonra Yeni İlanlara Çıkılacak
Diğer taraftan yetkililer, işçi alımlarının 175 kişi ile sınırlı kalmayacağının altını çizerek; “İşçi alımlarının parçalar halinde yapılacağı daha önce açıklanmıştı. Bunu yapmamızın sebebi ise aşırı yığılmalarının önüne geçmekti. İlk olarak termik santraller makine, elektrik ve elektronik bölümleri için ilana çıktık ve çok yakında mülakatı da yapacağız. Mülakatı yapıp 175 kişyi belirledikten sonra diğer bölümler için İş-Kur aracılığıyla ilana çıkacağız” şeklinde konuştular.