Büyük bir huzurla idrak edeceğimiz Ramazan ayına yaklaşırken Mübarek Miraç Kandili’nde bölge halkı Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ne akın etti.
 
Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi, idrak ettiğimiz Miraç Kandili’nde, bu kutsal mekânı ziyaret etmek için Afşin’den köylerden, kasabaları ve civar ilçelerden binlerce insanı misafir etti.
 
Her gün yoğun bir ziyaretçi akımı olduğunu söyleyen Afşin Eshab-ı Kehf Rehberi Ramazan Kıraç, “Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi son yıllarda büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Çünkü Eshab-ı Kehf Külliyesi 1215’ten 1700’lü yılların sonuna kadar ecdadımızın Selçuklular ve Osmanlı devletinin en az 5 asır boyunca Eshab-ı Kehf makamı olarak kabul ettiği bir mekandır. Eshab-ı Kehf Külliyesi özellikle 2005 yılında yapılan mağaranın yönüyle alakalı ilmi çalışmadan sonra esas Eshab-ı Kehf burası olduğuna da halk burası olduğuna kanaat getirdi. Her gün yoğun bir şekilde ziyaretçi gelmeye başladı. Özellikle kandil geceleri ve bayram günleri yoğunluk kat ve kat artmaya başladı. Burada şuanda binlerce insan var ve o manevi havayı solumaktalar. Aslına bakarsanız bu olması gereken şey çünkü 1965 kayıtlarına bakarsanız 150 kişi Eshab-ı Kehf Külliyesinde çalışmakta ve gelen ziyaretçilerle onlar ilgilenmekteydi. Hatta Osmanlı Padişahı 4. Mehmet çok değerli ilim adamlarını göndermiş ve bir ferman söylemiştir. Fermanda, Eshab-ı Kehf’e öyle değerli ilim adamları gönderile ki, oraya gelen misafirler öyle güzel ağırlana ki, kesinlikle her hangi bir sıkıntıya maruz kalmadan ve bırakılmadan en iyi şekilde konaklatıla, en iyi şekilde ağırlana ve misafir edile gideceği yere memnun bir şekilde gönderile, şeklinde fermanı vardır. Bu fermanlar 500 yıl öncesine aitti ve asırlardan beri burası ziyaretçi almaktaydı. Dolayısıyla Eshab-ı Kehf Külliyesi o eski güzel günlerine hızlı bir şekilde dönüyor. Son aylarda gelişen gelişmeler bizi o kadar mutlu ediyor ve umutlandırıyor ki ecdat hak ettiği itibara tekrar kavuşuyor. Bu olay hem Afşin, hem Kahramanmaraş ve ecdat adına çok sevindirici bir olay” dedi.
 
Kur’an-ı Kerim’lerin okunduğu, ilahilerin söylendiği mübarek Miraç Kandili’nde, eller Eshab-ı Kehf Mağarasının manevi havasında açıldı. Genci, yaşlısı, çocuğu her kesimden insan Kuran-ı Kerim’de bahsi geçen kutsal mekânının coşkusunu söyledikleri ilahilerle arttırdı. “Göğe çıkış” anlamına gelen Miraç Kandili kılınan namazlarla son buldu.