Afşin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Afşin’e bağlı Çobanbeyli İlköğretim Okulunda “Alo 174 Gıda Güvenliği Hattı” hakkında minik öğrencilere bilgiler verdi.
 
Çpbanbeyli İlköğretim Okulunda eğitim gören minik öğrencilere Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Alo 174 Gıda Güvenliği Hattı” anlatıldı.
 
 
Afşin Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Öner, Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, Çobanbeyli Kasabası Başkanı İsmail Mert, Afşin Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görev yapan ziraat mühendisleri sınıfları gezerek “Alo 174 Gıda Güvenliği Hattı” anlatıldı.
 
 
Öğrencilere seslenen Ziraat Mühendisi Şeyda Uluer, “Gıdaya ilişkin her türlü şikayet veya talebi Türkiye'nin her yerinden 174'ü çevirerek çağrı merkezine bildirebilirsiniz. Mutlaka her şikayet değerlendiriliyor. Web tabanlı yazılım sayesinde talepleriniz anında işleme alınacak ve en kısa sürede sonuçlandırılacaktır Gıda güvenilirliği hususunda riskli bölge ve ürünler tespit edilecek denetim ve kontrol etkinliği artırılacaktır.” şeklinde konuştu.
 
Uluer, minik öğrencilere gıda alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu maddeler ile açıkladı;
 
“Açıktan satılan gıdaları almayın. Bakanlık iznine dikkat edin.Gıda ürünlerinin ambalajları üzerindeki son tüketim tarihine ve raf ömrüne,ambalaj üzerinde son tüketim tarihi olmasına,ürün etiketinde yer alan bilgilerin okunmayacak derecede silik olmamasına dikkat edin. Bu tür gıda ürünleriyle karşılaştığınızda satıcıyı mutlaka uyarın.  Muhafaza ve satış kurallarına dikkat edin. Ürünün etiket üzerindeki muhafaza ve satış uyarılarına, her ürünün kendine uygun muhafaza şartlarına (Isı, ışık, nem vb.) Ürünün satıldığı rafların ısısına, dondurulmuş ürünlerde soğuk zincirin kırılmamasına,
teşhir alanlarının ve rafların, ürünün görünümünü farklı göstermek ve tüketiciyi aldatmak amacıyla değişik renklerde aydınlatılmamış olmasına, orijinal ambalajından çıkarılmış dökme olarak satılan gıdaların etiket bilgilerine dikkat edin. Ambalajlı ve etiketli olmasına dikkat edin. Ambalajların; bozulmamış olmasına, şişmiş, delinmiş ve sızma yapmış olmamasına,
Tüketiciyi yanıltmamasına, ürünlerin varsa teneke olan kısmının paslı olmamasına,
Etiketlerinde gerekli uyarı ve açıklamaların yazılmış olmasına dikkat edin. Gereği gibi hazırlanmasına ve korunmasına dikkat edin. Kişisel hijyen kurallarına ve mutfak yüzeylerinin hijyenine, gıdaların tam olarak pişirilmesine, dikkat edin.” şeklinde konuştu.