Giresun Milletvekili Nazım Elmas özgeçmişi:

05 Mart 1957’de Giresun’da doğdu. Baba adı Ali Osman, anne adı Meşiha’dır.

İlk, orta ve lise eğitimini Giresun’da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1980 yılında mezun oldu. Liselerde edebiyat öğretmenliğinde bulundu. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1992 yılında yüksek lisansı bitirdi. 1993 yılında Giresun Eğitim Fakültesi’nde okutman olarak göreve başladı. Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı’nda sürdürdüğü doktora çalışmasını 1997 yılında aynı üniversitede tamamladı.

2003-2007 yıllarında Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Müdürlüğünün son yılında Milli Eğitim Bakanlığında Milli Eğitim Akademisi kanun tasarısı ve yapılandırılması ekibinde görev aldı. 2008 yılında yardımcı doçent, 2012 yılında doçent oldu. 2011 yılı Aralık ayında Milli Eğitim Bakanlığı görevlendirmesiyle Almanya’ya gitti. Üç yıl süreyle Almanya’da Berlin Frei Üniversitesi’nde ve Leipzig’deki Türkoloji Enstitülerinde Türk Edebiyatı ve Türkçe dersleri verdi. 2017 yılında Profesör olan Nazım Elmas beş yıla yakın Giresun Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanlığını ve Giresun Eğitim Fakültesi’nde öğretim üyeliğinde otuzuncu yılını sürdürürken milletvekilliği aday adaylığı için görevlerinden ayrıldı. 14 Mayıs 2023 Milletvekili seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun Milletvekili seçildi. TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkan Vekili olarak da çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu görevlerinin yanında şirketlerde kuruculuk, sivil toplum kuruluşlarında uzun süre başkanlık, yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlıklarda bulunmuştur. Yayınlanmış altı adet bilimsel eseri bulunmaktadır. Ayrıca kitaplarda bölümler hazırlamış, editörlükler yapmıştır. Sanat, edebiyat, dil, kültür konulu birçok makalesi, araştırma yazıları, bilimsel toplantılarda sunulmuş bildirileri, dergilerde yayınlanmış şiirleri bulunmaktadır.

Evli ve dört evladı olan Nazım Elmas, iyi derecede Almanca, orta düzeyde Arapça ve Farsça bilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ