Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı özgeçmişi:

Kayseri’de doğup büyüyen Murat Cahid Cıngı, Lisans eğitimini, Marmara Ünv. TEF Elektronik ve Bilgisayar bölümünde ingilizce yaptıktan sonra kariyerini sosyal bilimlere yönlendirerek Boğaziçi Üniversitesi sosyoloji bölümünde yüksek lisans eğitimine devam etti. Daha sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Ensitüsü’nde Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında ingilizce olarak tamamladı. Akademik çalışmaları demokrasi teorisi, postmodernite, Avrupa Birliği, Türkiye’nin AB üyeliği gibi sosyal ve siyasi konularda yoğunlaştı ve bu dönemde çeşitli gazete ve mecmualarda çalışmaları yayınlandı.

Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü’nde 2004 yılında tamamladığı “Democratic Deficits of the EU and the Ways of Solutions” isimli doktora tezi Alfa Akademi Yayınevi tarafından türkçeye çevrilerek “Avrupa Birliğinin Demokratik Eksiklikleri” ismiyle 2007 yılında kitap olarak basıldı.

Üniversite mezuniyetinden itibaren özel sektörde ticari faaliyetlerini yürüten Cıngı, İstanbul’da elektronik ve bilgisayar sektöründe çeşitli dünya markalarında yöneticilik yaptı. Doğup büyüdüğü şehri Kayseri’ye döndükten sonra Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim ve ihracat yapan kurucusu olduğu şirketin faaliyetlerini sürdürdü. Erciyes Dağı’nı dünya standartlarında bir kayak ve turizm merkezi haline getirmek için Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yatırımları yönetmek üzere 2011yılında kurulan Kayseri Erciyes A.Ş.’nin 12 yıl boyunca kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğunu yürüttü.

Turizm, sanayi, ticaret, Avrupa Birliği gibi konularda sayısız uluslarası, ulusal ve mahalli TV ve radyo programlarına katıldı, Türkiye içinde ve dışında pek çok uluslararası fuar, kongre, panel ve toplantıda Kayseri ve Türkiye’yi temsilen sunum ve konuşmalar yaptı. Erciyes Kayak Merkezi bünyesinde Dünya Kupaları ve Avrupa Şampiyonaları gibi onlarca uluslararası yarışma ve organizasyonun ülkemize kazandırılmasında inisiyatif aldı ve yöneticilğini yaptı.

İş hayatının yanı sıra Kayseri Sanayi Odası, Müsiad, Türkiye Kayak Federasyonu, Anadolu Sağlık Turizmi Derneği gibi bazı Oda, STK ve ticari teşekküllerde başkanlık, yönetim/icra kurulu üyeliği, AB ve dış ticaret danışmanlığı, istişare kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundu. Erciyes Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde doktor öğretim görevlisi olarak dersler veren Cıngı, halen Kayseri Üniversitesi İstişare Kurulu üyeliğinin yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşunda başkanlık, yöneticilik ve danışmanlık görevlerini de yürütüyor.

2007 seçimlerinde AK Parti’den 8. sıra milletvekili adayı olarak aktif siyasete giren Murat Cahid Cıngı, geçtiğimiz yıllarda Siyaset Akademisi Bölge Koordinatörlüğü, Kocasinan ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi meclis üyeliği, Eğitim Kültür Komisyonu Başkanlığı gibi aktif görevlerde bulundu.

2023 Genel Seçimlerinde AK Parti’den Kayseri milletvekili seçilen Cıngı, çok iyi derecede İngilizce ve orta seviyede Arapça bilmektedir. Tiyatro, şiir, edebiyat, Türk musıkisi hayatı boyunca yol arkadaşlığı yapmıştır.

Kaynak: HABER MERKEZİ