Kocaeli Milletvekili Mühip Kanko  özgeçmişi:

Mühip Kanko 1965 yılında Tunceli'nin Hozat ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamladı. 1989 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.
Mecburi hizmetini Tunceli Pertek Merkez Sağlık Ocağında yaptı. 1991-1996 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında ihtisasını tamamladı.
1996-1999 yılları arasında Sakarya Devlet Hastanesinde kalp ve damar cerrahisi uzmanı olarak çalıştı. 1999'da Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalında öğretim görevlisi kadrosunda göreve başladı. 2002 yılında yardımcı doçent doktor, 2008 yılında doçent ünvanı aldı. 2014 yılında aynı kurumda profesör kadrosuna atandı. Kocaeli Üniversitesi Senato Üyeliği, Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Hastane Başhekim Yardımcılığı, Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı ve Cerrahi Tıp Bilimleri Başkanlığı görevlerini yürüttü. Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği, Vasküler Cerrahi Derneği ve Fleboloji Derneği gibi mesleki derneklere üyedir. Yerli ve yabancı bilimsel dergilerde yayımlanmış makaleleri ve uluslararası toplantılarda sunulmuş çalışmaları bulunmaktadır. Türk Tabipleri Birliği ve SODEV üyesidir.
14 Mayıs 2023 seçimlerinde CHP'den 28. Dönem Kocaeli Milletvekili seçilmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ