TBMM Genel Kurulu'nda konuşan DEVA Partisi Kahramanmaraş Milletvekili İrfan Karatutlu, deprem bölgesinde yaşanan sorunları ve depremzedelerin karşılaştığı zorlukları gündeme taşıdı.

Karatutlu, özellikle Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya illerinde hala devam eden koordinasyon eksiklikleri ve vatandaşların yeterince bilgilendirilememesine dikkat çekti.

"Kış ayları geldiğinde vatandaşlar, çadır ve konteynerlerde soğuk, çamur ve yağmurla mücadele ediyor. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesi projelerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyelerin, vatandaşlardan onlarca evrak ve imza istemesi işleri zorlaştırıyor. Bunlardan biri de yapı denetim firmalarının depremzedelerden el altından normal fiyatın 4-5 katı para talep etmesidir." şeklinde konuşan Karatutlu, durumu vurguladı.

Karatutlu, deprem bölgesinde faaliyet gösteren müteahhit ve mühendislere bina yapım izni verilmediğini, büyük firmaların TOKİ binalarını yapmak üzere iktidar tarafından tercih edildiğini ifade etti. Ayrıca, Ankara ve İstanbul firmalarının bölgedeki esnafa destek olmadığını ve inşaat malzemesi satan esnafların mağdur olduğunu belirterek, hükümetin bu konuda destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ