Kayseri Milletvekili Hulusi Akar özgeçmişi:

İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamlayarak 1972’de Kara Harp Okulundan, 1973’te Piyade Okulundan, 1982’de Kara Harp Akademisinden, 1985’te Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu. Yurtdışında çeşitli kurslarda eğitim gördü. Ortadoğu Teknik Üniversitesinde Bilgisayar Programlama ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Uluslararası İlişkiler konulu akademik eğitim programlarına katıldı, Boğaziçi Üniversitesinde tamamladığı doktorasının Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını çürüten tezi kitap olarak yayınlandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin farklı kademelerinde pek çok kritik görevde bulunan Akar, yurtdışı karargâh subaylığı, Kıbrıs’ta komutanlık ve Bosna-Hersek Türk Görev Kuvvet Komutanlığı görevlerini ifa etti.
2011-2013 yılları arasında Genelkurmay II’nci Başkanlığı,
​2013-2015 yılları arasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı,
​2015-2018 yılları arasında Genelkurmay Başkanlığı görevlerini yürüttü.
​2018-2023 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk Millî Savunma Bakanı olarak görev yaptı.

​Yurtiçinde Çukur Operasyonları, sınır ötesinde Fırat Kalkanı Harekâtı, Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı ve Pençe Kilit Harekatlarını icra etti. Azerbaycan, Libya, Somali, Katar gibi dost ve kardeş ülkelerin haklı davasına verilen destekte ve Tahıl Sevkiyatı Anlaşması gibi uluslararası girişimlerde önemli bir rol oynadı.

TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası ve TSK Şeref Madalyası sahibi olan Akar, evli ve iki çocuk babasıdır. Çok iyi düzeyde İngilizce ve İtalyanca bilmektedir.

Kaynak: HABER MERKEZİ