Rize Milletvekili Harun Mertoğlu özgeçmişi:

Rize / Ardeşen – 1971, Miktat, Ayşe.

İlköğrenimini Pazar-Hamidiye köyü ilkokulunda, orta ve lise öğrenimini Ardeşen İmam-Hatip Lisesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinde işletme alanında yüksek lisansını tamamladı.

Rize’de serbest avukatlık yaptı. 2004-2008 yılları arasında iki dönem Rize Baro Başkanı seçildi, 2016 yılına kadar Türkiye Barolar Birliği Delegesi olarak görev yaptı. Yeşilay Rize Kurucu Şube Başkanlığı ve Yeşilay Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfının kurucuları arasında yer aldı. Vakfın kuruluşundan itibaren genel sekreter olarak görev aldı. Rize’de faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşunda yöneticilik yaptı. Rize İl İnsan Hakları Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

AK PARTİ Rize İl Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri arasında yer aldı; İl Seçim İşleri Başkanı, İl Teşkilat Başkanı, İl SKM Başkanı olarak görev yaptı. 16 Mart 2017 ve 14 Temmuz 2021 tarihinde olmak üzere iki kez Cumhurbaşkanı tarafından Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Bu görevinden 28.Dönem Milletvekili seçimleri için ayrılmıştır.

Arapça ve Fransızca bilen Mertoğlu, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: HABER MERKEZİ